9,90 zł lub taniej w pakiecie

Deerskin

Le daim
reż. Quentin Dupieux
Francja 2019 / 76’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Bohaterką czarnej komedii Quentina Dupieux jest… kurtka z frędzlami.

To ona staje się fetyszem niejakiego Georges’a, przegranego gościa, który po zakupie zamszowego ciucha zaczyna marzyć o sławie filmowca. Wydawszy ostatnie pieniądze, mężczyzna błąka się po francuskiej prowincji, z każdym dniem zbliżając się coraz bardziej do granicy obłędu. Zaczepia ludzi, gada z frędzlami, chwyta za kamerę, snuje się po wzgórzach. W siatkę swoich fantazji, zmyśleń i kłamstw wciąga miejscową barmankę, która nocami hobbystycznie przemontowuje stare produkcje. To film o zwyczajnym szaleństwie – przyznał reżyser – Ale przede wszystkim też o wolności: o tym, co z nią robimy.

 

Oglądasz film, który trafił do autorskiej sekcji Nie wierzysz, że arthouse może trwać poniżej 1,5h?, przygotowanej przez Magdalenę Bryję, zwyciężczynię konkursu na stworzenie autorskiej propozycji zestawu filmów, wybranych spośród tytułów dostępnych na NH VOD. Oddajemy głos Magdalenie:

Uważasz, że Iliada byłaby nawet spoko, gdyby nie te retardacje? Myślisz, że urodziłaś się w złych czasach, czytając o tym, że na początku XX wieku filmy trwały kwadrans? Perspektywa obejrzenia Szatańskiego tanga odbiera Ci smak życia? Nie chcesz jednak rezygnować z kina artystycznego, bo Marvelki to nie Twoja bajka – masz po prostu słabą zdolność koncentracji, jak mówią Anglicy, attention span of a goldfish. Nie lubisz też poza filmem konsumować niczego innego, więc 3-godzinna projekcja to dla Ciebie ryzyko śmierci z niedożywienia. Nowe Horyzonty udowodnią Ci, że możesz doświadczać kina artystycznego, nie odtwarzając na fotelu wszystkich pozycji kamasutry.

 

Twórcy

reżyseria Quentin Dupieux
scenariusz Quentin Dupieux
zdjęcia Quentin Dupieux
montaż Quentin Dupieux
obsada Adèle Haenel, Albert Delpy, Coralie Russier, Jean Dujardin, Laurent Nicolas, Pierre Gommé
producent Thomas Verhaeghe, Mathieu Verhaeghe
produkcja Arte France Cinéma, Garidi Films, Atelier de Production, Nexus Factory, Umedia
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski

Deerskin

Quentin Dupieux

Twoja ocena 0/5