English

Bartek Wasik plays Jóhann Jóhannsson (piano solo)

Bartek Wąsik / Jóhann Jóhannsson
18’

Koncert muzyki Jóhanna Jóhannssona w wykonaniu Bartka Wąsika towarzyszy polskiej premierze filmu „Ostatni i pierwsi ludzie” (sekcja Oslo/Reykjavik) Jóhannsson (1969-2018), islandzki kompozytor, autor ścieżki dźwiękowej do m.in. „Sicario”, „Teorii wszystkiego” i „Nowego początku”, w swojej muzyce łączył brzmienia orkiestrowe i elektroniczne, miał także ambicje reżyserskie.

Przed tragiczną śmiercią zdążył zrealizować tylko jeden pełnometrażowy projekt: zaprezentowanych na festiwalu w Berlinie „Ostatnich i pierwszych ludzi”. W świat undergroundowego science fiction wprowadza nas głos Tildy Swinton snujący wizje apokaliptycznej przyszłości. W majestatycznym i intymnym zarazem – dokładnie jak jego muzyka – filmie Jóhannssona fatalizm zderza się z żarliwą afirmacją tego, co przynosi los.  

 

Utwory:

Theme

Krókódíll

Three Thousand Five Hundred And Ninety One Benches

Flight From The City

 

wideo: Kuba Kossak

dźwięk: Antoni Grzymała

 

Nagranie odbyło się 3 XI 2020 w Królikarni - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie). Stowarzyszenie Nowe Horyzonty dziękuje dyrektorce muzeum, Agnieszce Tarasiuk za użyczenie wnętrz.

 

Koncert towarzyszy sekcji filmowej Oslo/Reykjavik 3 – powstałej przy wsparciu Funduszy Norweskich i EOG pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

 

Management: Paweł Szumny // Toinen Music

Bartek Wąsik

Jeden z czołowych i najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i aranżerów. Współtwórca zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo jest laureatem m. in. Paszportu Polityki, nagrody fonograficznej Fryderyk, Gwarancji Kultury oraz Wdechów. Pianista z łatwością porusza się między różnymi gatunkami muzycznymi. Jego ostatni projekt to album „Astronomia poety. Baczyński”, do którego piosenki, w czasie ogólnoświatowej pandemii napisał razem z Melą Koteluk. Jest autorem cyklu solowych koncertów „Pianokrąg”, na których prezentował m. in. kompozycje Philipa Glassa w aranżacjach  na fortepian, syntezator i głosy ptaków, własne aranżacje piosenek zespołu Radiohead.

Jóhann Jóhannsson

Urodził się w 1969 roku w Reykjavíku, odszedł w 2018 w Berlinie. Był muzykiem, najszerzej znanym ze ścieżek dźwiękowych do filmów. Chętnie współpracował z Denisem Villeneuve'em, dla którego skomponował muzykę do Labiryntu, Sicario i Nowego początku. Został nominowany do Oscara za soundtracki Sicario i Teorii wszystkiego, za ten drugi zdobył Złoty Glob. Jego reżyserski dorobek obejmuje dwa tytuły: Ostatnich i pierwszych ludzi oraz wcześniejszy o kilka lat krótkometrażowy dokument End of Summer.

Bartek Wasik plays Jóhann Jóhannsson (piano solo)

Bartek Wąsik / Jóhann Jóhannsson

Twoja ocena 0/5