English

Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc

Bruno Dumont
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc / Jeannette l'enfance de Jeanne d'Arc
Francja 2017 / 107’
Holy Motors Lato 1993

Bruno Dumont nie przestaje zaskakiwać. Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d'Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Jakby tego było mało, w  Jeannette... Francuz kontynuuje swoje eksperymenty z gatunkami filmowymi i opowiada historię Joanny w konwencji musicalu. Na eklektycznej ścieżce dźwiękowej techno spotyka się z rockiem i rapem, a towarzyszące piosenkom absurdalne układy taneczne wprowadzają na ekran humor rodem z  Martwych wód. Dumont nie byłby jednak sobą, gdyby ograniczył się wyłącznie do niezobowiązującej zgrywy. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.

Piotr Czerkawski

Bruno Dumont

Urodził się w 1958 roku we Francji, przygotowywał się do pracy artysty, wykładając filozofię i kręcąc filmy reklamowe. Kino miało być dla niego ucieczką, językiem, który pozwoli mu wyrazić rządzące światem sprzeczności. Pierwsze spotkanie z tym medium było niezwykle udane – debiutanckie Życie Jezusa otrzymało m.in. Nagrodę im. Jeana Vigo i Złotą Kamerę w Cannes. Potem powstały m.in. LudzkośćHadewijch i Poza szatanem. W kolejnych filmach Dumont starał się tworzyć świeckie kino religijne, które konfrontowałoby dogmaty z namacalną rzeczywistością. Równocześnie uznaje się go za spadkobiercę Roberta Bressona i współtwórcę nurtu zwanego Nową Francuską Ekstremą.

Wybrana filmografia

1997 Życie Jezusa / La vie de Jésus / The Life of Jesus

1999 Ludzkość / L'humanité / Humanity

2003 Dwadzieścia dziewięć palm / Twentynine Palms

2006 Flandria / Flandres / Flanders

2009 Hadewijch

2011 Poza szatanem / Hors Satan / Outside Satan

2013 Camille Claudel 1915

2016 Martwe wody / Ma loute / Slack Bay

2017 Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc / Jeannette: The Childhood of Joan of Arc / Jeannette l'enfance de Jeanne d'Arc

Twórcy

reżyseria Bruno Dumont
scenariusz Bruno Dumont (based on the play "Les Mysteres de la charite de Jeanne d'Arc by Charles Peguy)
zdjęcia Guillaume Deffontaines
montaż Basile Belkhiri, Bruno Dumont
muzyka Gautier Serre
obsada Lise Leplat Prudhomme, Jeanne Voisin, Lucile Gauthier
producent Rachid Bouchareb, Jean Bréhat, Muriel Merlin
produkcja Taos Films, Arte France
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski
barwa kolor

Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc

Bruno Dumont

Twoja ocena 0/5