English

Gloria Steinem. Moje życie w drodze

Julie Taymor
The Glorias
USA 2020 / 139’
Fisheye Ludzki głos

Biografia oparta na wspomnieniach ikony amerykańskiego feminizmu, Glorii Steinem. Kilka miesięcy temu oglądaliśmy historię Phyllis Schlafly w fantastycznym serialu Mrs. America. Pora poznać jedną z największych przeciwniczek konserwatystki, która za sprawą swoich kontrowersyjnych poglądów i charakterystycznego wizerunku kształtowała opinię publiczną lat 60. i robi to do dziś. Taymor decyduje się pokazać różne kluczowe momenty z życia aktywistki (Alicia Vikander to Gloria w wieku 20-40 lat, starszą zaś gra Julianne Moore). To historia pamięci Steinem, jej dziedzictwo, ale i przestroga – przed angażowaniem się w politykę nieodpowiednich, próżnych ludzi, składaniem obietnic bez pokrycia, lekceważeniem podstawowych praw i wolności absolutnie wszystkich obywateli. Gloria Steinem. Moje życie w drodze świetnie trafia w swój czas, bo chociaż film oparty jest na wspomnieniach bohaterki wydanych w 2015 roku, to wydaje się, że ta sama walka wciąż trwa.

Magdalena Maksimiuk

Julie Taymor

Uznana amerykańska scenarzystka, reżyserka, kostiumografka, nominowana do Oscara za Fridę. Pochodzi z Massachussetts. Laureatka nagród Tony i Emmy. Reżyseruje również klasyczne opery, musicale (słynna adaptacja Króla Lwa) i dramaty. Jej Frida otrzymała łącznie sześć nominacji do Oscara. W 2015 roku zaproszono ją do Theater Hall of Fames for Lifetime Achievement in the American Theatre. Jest wielbicielką kina Kurosawy i Felliniego.

Filmografia

1999 Tytus Andronikus

2002 Frida

2007 Across the Universe

2010 Burza / The Tempest

2014 A Midsummer Night’s Dream

2020 Gloria Steinem. Moje życie w drodze / The Glorias

Twórcy

reżyseria Julie Taymor
scenariusz Julie Taymor, Sarah Ruhl
zdjęcia Rodrigo Prieto
montaż Sabine Hoffman
muzyka Ellior Goldenthal
obsada Alicia Vikander, Janelle Monae, Julianne Moore, Bette Midler, Timothy Huttinon
producent Marcei A. Brown, Sara Johnson, David Kern, Mickey Liddell, Amy Richards, Regina K. Scully, Pete Shilaimon, Gloria Steinem, Jenny Warburg
produkcja Artemsis Rising Foundation, Page Fifty-Four Pictures
właściciel praw UIP
język angielski

Gloria Steinem. Moje życie w drodze

Julie Taymor

Twoja ocena 0/5