English

Nigdy, rzadko, czasami, zawsze

Eliza Hittman
Never Rarely Sometimes Always
Wielka Brytania, USA 2020 / 101’
Funny Face Ona jutro umrze

Rewelacja tegorocznego Berlinale Wielka Nagroda Jury). Zrealizowana w surowym stylu, lecz trzymająca w nieustannym napięciu opowieść o kilku dniach z życia nastolatki z pensylwańskiej prowincji. Autumn (Sidney Flanigan) poznajemy, gdy zachodzi w niechcianą ciążę. W kryzysowym momencie dziewczyna musi odnaleźć się w gąszczu bezdusznych procedur i stawić czoła dotkliwemu brakowi empatii ze strony patriarchalnego otoczenia. Z biegiem czasu okazuje się, że ciąża stanowi tylko jeden z wielu problemów bohaterki, a jej przeszłość kryje w sobie mroczne tajemnice. Choć Nigdy, rzadko, czasami, zawsze pozostaje filmem gorzkim i pełnym punkowej z ducha niezgody na rzeczywistość, ani przez moment nie osuwa się w nihilizm. Istotny wątek fabuły stanowi relacja Autumn z wyrozumiałą i wspierającą ją na każdym kroku kuzynką. W związku z tym Nigdy, rzadko okazuje się nie tylko filmowym aktem oskarżenia piętnującym społeczną hipokryzję, lecz także subtelną opowieścią o sile dziewczyńskiej przyjaźni.

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Berlinie 2020 – Grand Prix Jury; Sundance FF 2020 - Specjalna Nagroda Jury (U.S. Dramatic); Heartland Film 2020 - Nagroda dla prawdziwie poruszającego filmu; San Sebastián IFF 2020 - Nagroda TVE Otra Mirada

Eliza Hittman

Urodzona w 1979 roku w Nowym Jorku reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Ukończyła zajęcia z teatru i dramaturgii na uniwersytecie w Indianie, a także studia filmowe w California Institute of the Arts. Jej pełnometrażowy debiut It Felt Like Love z 2013 roku miał swoją premierę na Sundance, a zrealizowany cztery lata później Beach Rats otrzymał na tym samym festiwalu nagrodę za reżyserię.

Filmografia

2008 A Lumiere (short)

2009 Trickster (short)

2010 Second Cousins Once Removed (short)

2011 Forever's Gonna Start Tonight (short)

2013 It Felt Like Love

2017 Beach Rats

2020 Never Rarely Sometimes Always

Twórcy

reżyseria Eliza Hittman
scenariusz Eliza Hittman
zdjęcia Hélène Louvart
montaż Scott Cummings
muzyka Julia Holter
obsada Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin, Ryan Eggold, Sharon Van Etten
producent Rose Garnett, Tim Headington, Barry Jenkins, Sara Murphy, Alex Orlovsky, Elika Portnoy, Adele Romanski
produkcja BBC Films, Cinereach, Mutressa Movies, PASTEL, Rooftop Films, Tango Entertainment
właściciel praw UIP
język angielski

Nigdy, rzadko, czasami, zawsze

Eliza Hittman

Twoja ocena 0/5