English

Raving Riot

Stepan Polivanov
Rosja, Gruzja 2019 / 62’
Poetki z wizytą u Juany Bignozzi Szczypce i skorupki

W maju 2018 roku w ramach akcji antynarkotykowej policja wtargnęła do dwóch tbiliskich klubów: Cafe Gallery i Bassiani. Zatrzymano kilkadziesiąt osób, a przed budynkiem dawnego Parlamentu – w miejscu ważnym dla Gruzinów – rozpoczął się dwudniowy rave protestacyjny pod hasłem „Tańczymy razem, walczymy razem”, zakończony złożoną przez rząd obietnicą liberalizacji prawa narkotykowego. W utrzymanym w konwencji kina coming-of-age dokumencie Polivanova młodzi, dla których techno jest częścią życia, a sprzeciw – naturalną reakcją na ingerencję władzy w ich niezależność, stają się świadomi tego, że mają polityczną moc zmieniania rzeczywistości. W Raving Riot Polivanovowi udaje się uchwycić młodzieńczą energię „rejwolucji”, wspólnotowy charakter tańca i buntu oraz potrzebę sprawczości. Jego bohaterowie żądają prawa do nocy: Dzień jest ich, noc jest nasza.

Film zapowiada i jest częścią wystawy Trzy to już tłum w BWA Wrocław Główny, będącej wydarzeniem towarzyszącym tegorocznych Nowych Horyzontów, trwającej od 20 listopada 2020 do 24 stycznia 2021.

Anka Herbut

Stepan Polivanov

Urodzony w 1994 roku reżyser filmowy i artysta mieszkający w Moskwie. W 2016 roku razem z Romanem Naveskinem wyreżyserował średniometrażowy film Flipside, w którym badał rynek płyt winylowych w Rosji. Raving Riot to jego pełnometrażowy debiut.

Filmografia

2016 Flipside (co-dir.)

2019 Raving Riot

Twórcy

reżyseria Stepan Polivanov
zdjęcia Stepan Polivanov, Alexey Elagin
muzyka Anushka Chkheidze
dźwięk Stanislav Paushev
producent Sergey Yahontov, Pavel Karykhalin
produkcja Stereotactic
właściciel praw Stereotactic
język angielski, gruziński
barwa kolor

Raving Riot

Stepan Polivanov

Twoja ocena 0/5