English

Świat, który nadejdzie

Mona Fastvold
The World to Come
USA 2020 / 98’
Sweet Thing Tesla

Norweska reżyserka ciepłym głosem Katherine Waterston opowiada w swoim drugim filmie o miłości, na którą nie można sobie pozwolić. Na pewno nie na odizolowanej od świata amerykańskiej, XIX-wiecznej farmie, gdzie mieszka Abigail z mężem (Casey Affleck, także producent). Od czasu śmierci ich małej córeczki rzadko ze sobą rozmawiają, wypełniając dni uciążliwymi obowiązkami. Przybycie nowej sąsiadki Tallie (Vanesa Kirby, znana z serialu The Crown) wnosi w samotne życie Abigail trochę bliskości. Łącząca je coraz mocniejsza więź nie podoba się jednak ich mężom – zazdrosnym o intymność i coraz częściej narzekającym na przedłużające się wizyty. Ale Abigail nie potrafi już żyć bez Tallie, choć swoje uczucia znacznie łatwiej opisać jej w prowadzonym dzienniku, niż wyznać drugiej osobie, jedynej, która doskonale rozumie jej położenie. Przypomina w tym malarkę Marianne z Portretu kobiety w ogniu Céline Sciammy.

Marta Bałaga

nagrody

MFF w Wenecji 2020 - Nagroda Nave d'Argento, Lew Queer

Mona Fastvold

Pochodząca z Norwegii reżyserka, scenarzystka i aktorka urodzona w 1981 roku. Wraz z partnerem Bradym Corbertem współpracowała nad scenariuszem do filmu  Dzieciństwo wodza, pokazywanym także w Polsce, pojawiła się też w  Vox Lux. Jej reżyserki debiut  The Sleepwalker zaprezentowano na Sundance, a premiera najnowszego dramatu,  Świat, który nadejdzie z Katherine Waterston i Vanessą Kirby w rolach głównych, odbyła się na festiwalu w Wenecji, gdzie film zakwalifikował się do głównego konkursu.

Filmografia

2014 The Sleepwalker

2020 Świat, który nadejdzie / The World to Come

Twórcy

reżyseria Mona Fastvold
scenariusz Ron Hansen, Jim Shepard
zdjęcia André Chemetoff
montaż Dávid Jancsó
muzyka Daniel Blumberg
obsada Katherine Waterston, Vanessa Kirby, Casey Affleck, Christopher Abbott, Andreea Vasile
producent Casey Affleck, Margarethe Baillou, David Hinojosa, Whitaker Lader
produkcja Arsia Production (Production Services), Hype Film, Ingenious Media, Killer Films, M.Y.R.A. Entertainment, Panasper Films, Sailor Bear, Sea Change Media, Sony Pictures Worldwide Acquisitions, Yellow Bear Films
właściciel praw UIP
język angielski

Świat, który nadejdzie

Mona Fastvold

Twoja ocena 0/5