English

Ona jutro umrze

Amy Seimetz
She Dies Tomorrow
USA 2019 / 84’
Nigdy, rzadko, czasami, zawsze Ostatnie słowa

Amy wprowadza się do nowego domu, lecz nie potrafi znaleźć sobie w nim miejsca. Snuje się po pokojach, słucha w kółko tej samej płyty z nagraniem Lacrimosy Mozarta, a my mamy poczucie, że zaraz stanie się coś złego... I faktycznie, gdy tego samego wieczoru odwiedza ją zaniepokojona przyjaciółka, Amy mówi jedną rzecz: jutro umrę. Nieodwołalnie i nieuchronnie, to się po prostu wydarzy. Co z taką informacją zrobić? Co zrobić, żeby nie utkwiła w głowie? W filmie Amy Seimetz ta dojmująca myśl przenosi się niczym wirus, a kolejne osoby mierzą się z wizją własnej śmierci. Nikt nie jest bezpieczny, jakby same słowa „jutro umrę” trafiały w najczulszy punkt serc i umysłów. Każdy reaguje na nie inaczej – lękiem, bezsilnością, ucieczką, konfrontacją – i każdy ma jeszcze coś do załatwienia. A czasu jest coraz mniej. I choć film powstał w latach 2018-2019, to jego aktualność jest wręcz złowieszcza. Ujmijmy to tak: gdyby 2020 rok był filmem, to mógłby być tym filmem.

Kaja Klimek

Amy Seimetz

Producentka, aktorka, reżyserka, scenarzystka – jedna z najbardziej aktywnych postaci amerykańskiego kina niezależnego. Jako aktorkę znamy ją z mumblecore'owych filmów Joego Swanberga, ale również z kina głównego nurtu ( Obcy: Przymierze) czy seriali, które również reżyseruje. W 2012 roku na AFF-ie oglądaliśmy jej debiutancki film  Zabójczy upał. Swój drugi pełnometrażowy projekt  Ona jutro umrze zrealizowała we własnym domu, pracując z przyjaciółmi. Wśród nich jest również Kate Lyn Sheil, odtwórczyni głównej roli.

Filmografia

2012 Zabójczy upał / Sun Don't Shine

2013 When We Lived in Miami (Short)

2016-2017 Dziewczyna z doświadczeniem / The Girlfriend Experience (series, 13 episodes)

2018 Atlanta (series, 2 episodes)

2019 Ona jutro umrze / She Dies Tomorrow

Twórcy

reżyseria Amy Seimetz
scenariusz Amy Seimetz
zdjęcia Jay Keitel
montaż Kate Brokaw
muzyka Mondo Boys
obsada Kate Lyn Sheil, Jane Adams, Katie Aselton, Kentucker Audley, Chris Messina, Tunde Adebimpe, Jennifer Kim, Josh Lucas
producent Justin Benson, Gates Bradley, David Lawson Jr., Aaron Moorhead, Amy Seimetz
produkcja Rustic Films
właściciel praw Charades/Neon
język angielski
barwa kolor

Ona jutro umrze

Amy Seimetz

Twoja ocena 0/5