English
Indeks Cykle

Czarny niedźwiedź

Lawrence Michael Levine
Black Bear
USA 2020 / 105’
napisy: polskie
David Byrne: American Utopia

Blair i Gabe to małżeństwo, które uciekło z miasta do położonego na odludziu domu. Próbują od nowa ułożyć swoje kruche relacje. Wszystko się zmienia, gdy przyjeżdża do nich Allison (Aubrey Plaza), wypalona reżyserka szukająca tematu do nowego filmu. Niczym w dziełach Cassavetesa czy Polańskiego napięcie, które rodzi się między trojgiem bohaterów, podszyte jest pożądaniem, namiętnością, lecz także gwałtowną potrzebą rozładowania tłumionych emocji. Napięcie sięga zenitu, gdy reżyser nagle tasuje karty i tych samych aktorów obsadza w innych rolach: tym razem twórców filmu, którego fabuła przypomina to, co widzieliśmy na ekranie w pierwszej części. Ostatni dzień zdjęciowy zamienia się jednak w ciąg nieprzewidzianych zdarzeń. Levine zadaje więcej pytań niż daje odpowiedzi, lecz dzięki temu, że sam doświadczył żywiołowej energii i narastającego stresu na planie niskobudżetowego filmu, jego historii nie brakuje realizmu – pisał po premierze na festiwalu Sundance krytyk „Hollywood Reporter”.

Jakub Demiańczuk

Dostępność online

Start sprzedaży: 27 października, godz. 12:00.
dostęp na 48h
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

1043 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Lawrence Michael Levine

Reżyser, scenarzysta, aktor i dramaturg, najchętniej zajmujący się badaniem skomplikowanych relacji między ludźmi. Karierę rozpoczynał na scenach teatralnych Off Broadwayu, w kinie debiutował adaptacją własnego dramatu  Territory. Jako aktor pojawiał się m.in. w filmach Onura Tukela, Joego Swanberga i swojej życiowej partnerki Sophii Takal. Do jego ulubionych twórców należą John Cassavetes i Alfred Hitchcock.

Filmografia

2005 Territory

2009 The Empress (short)

2009 Fat Friend (short)

2010 Gabi on the Roof in July

2014 Dzikie kanarki / Wild Canaries

2020 Czarny niedźwiedź / Black Bear

Twórcy

reżyseria Lawrence Michael Levine
scenariusz Lawrence Michael Levine
zdjęcia Rob Leitzell
montaż Matthew Weiss
muzyka Bryan Scary, Giulio Carmassi
obsada Aubrey Plaza, Sarah Gadon, Christopher Abbott
producent Julie Christeas, Jonathan Blitstein, Richard J Bosner, Aubrey Plaza, Lawrence Michael Levine, Sophia Takal, Jai Khanna, Marina Grasic
produkcja Tandem Pictures
właściciel praw Radiant Films International
język angielski
barwa kolor

Czarny niedźwiedź

Lawrence Michael Levine

Twoja ocena 0/5