English

Ludzki głos

Pedro Almodóvar
The Human Voice
Hiszpania 2020 / 30’
Berlin Alexanderplatz Na rauszu

Pedro Almodóvar w swoim pierwszym anglojęzycznym filmie inspiruje się monodramem Jeana Cocteau i daje pole do popisu Tildzie Swinton. Miniatura hiszpańskiego mistrza trwa zaledwie 30 minut, ale z miejsca stała się sensacją niedawnego festiwalu w Wenecji. Ludzki głos to błyskotliwy monolog (a właściwie fragment dialogu) Swinton o samotności, tęsknocie, zaczynaniu życia od nowa. Almodóvar bawi się kinem, tworzy umowną przestrzeń, mruga do nas, a my toniemy w jego uniwersum zafrasowani i uśmiechnięci jednocześnie. Ludzki głos to także komentarz do pandemicznego zamknięcia – pełen smutku, ironii i nadziei (zdjęcia powstawały w trakcie hiszpańskiego lockdownu). W perfekcyjnie zrealizowanym filmie znajdziemy wszystko to, za co kochamy kino jednego z najbardziej cenionych w filmowym świecie reżyserów – Almodóvarowskie kolory, świetne kostiumy, czułość, inteligencję i przewrotny humor. 

Marcin Pieńkowski

Pedro Almodóvar

Urodzony w 1949 roku reżyser, scenarzysta, producent, okazjonalnie także aktor filmowy. Jeden z najważniejszych autorów współczesnego kina. W młodości był jedną z najważniejszych figur ruchu La movida madrileña, który rozwinął się wraz z liberalizacją życia społecznego po śmierci generała Franco. Jako reżyser Almodóvar słynie ze szczególnej wrażliwości wizualnej, zamiłowania do gry z kiczem i z zainteresowania seksualnością. Do jego najważniejszych filmów należą Kobiety na skraju załamania nerwowego (nagroda za scenariusz na MFF w Wenecji), Wszystko o mojej matce (nagroda za reżyserię na MFF w Cannes), Porozmawiaj z nią (Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny).

Wybrana filmografia

1988 Kobiety na skraju załamania nerwowego / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1993 Kika

1997 Drżące ciało / Carne trémula / Live Flesh

1999 Wszystko o mojej matce / Todo sobre mi madre / All About My Mother

2002 Porozmawiaj z nią / Hable con ella / Talk to Her

2004 Złe wychowanie / La mala educación / Bad Education

2006 Volver

2013 Przelotni kochankowie / Los amantes pasajeros / I'm So Excited

Twórcy

reżyseria Pedro Almodóvar
scenariusz Pedro Almodóvar, Jean Cocteau
zdjęcia José Luis Alcaine
montaż Teresa Moneo
muzyka Alberto Iglesias
obsada Tilda Swinton
producent Antxon Gómez
produkcja El Deseo, FilmNation Entertainment
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski, hiszpański

Ludzki głos

Pedro Almodóvar

Twoja ocena 0/5