English

Wielorybnik

Philipp Yuryev
The Whaler Boy / Kitoboy
Rosja, Polska, Belgia 2020 / 93’
Szmer

Fatalne zauroczenie, american dream i seks-czat na rosyjskich rubieżach. Nastoletni wielorybnik z Czukotki traci po raz pierwszy głowę dla dziewczyny. Pech chciał, że wybranka nieśmiałego Leszki nazywa się HollySweet999 i jest striptizerką z Detroit występującą na jednej z wielu stron erotycznych. Chłopak w każdej wolnej chwili wpatruje się w cyfrowy wizerunek, powtarza angielskie słówka z książki dla dzieci i słucha historii o tych, którzy zaryzykowali – pokonali Cieśninę Beringa, jedynie stukilometrowy odcinek oddzielający Rosję od Ameryki, szarą codzienność od fantazji o lepszym jutrze. Nagrodzony w Wenecji debiutant Filip Jurjew rusza wraz ze swoim porywczym bohaterem śladem młodzieńczych marzeń i obsesji. Choć życiu w odizolowanej od świata – i kobiet – wiosce przygląda się z dokumentalną precyzją, to historia dorastania Leszki zanurzona jest w surrealistycznej atmosferze. Tworzą ją nie tylko niezwykłe księżycowe krajobrazy rosyjskiej tundry, lecz także słodko-gorzki humor i oniryczna ścieżka dźwiękowa, na czele z piosenką współpracowniczki Davida Lyncha, Julee Cruise. Rockin' Back Inside My Heart będzie do was powracało jak niegdyś Calling You Jevetty Steele po seansie Bagdad Café.

Mariusz Mikliński

nagrody

MFF w Wenecji 2020 - Director's Award, Premio Fondazione Fai Persona Lavoro Ambiente Award - specjalne wyróżnienie; FF Sochi Open Russian 2020 - najlepszy reżyser, aktor; MFF w Pingyao 2020 - najlepszy film

Philipp Yuryev

Urodzony w 1990 roku w Moskwie rosyjski reżyser, scenarzysta i operator kamery. Jego krótkie metraże były prezentowane na wielu światowych festiwalach. Film The Song of the Mechanical Fish miał premierę na Sundance i zdobył nagrody na MFF w Rio de Janeiro i Petersburgu. Współprodukowany przez Polskę Wielorybnik to jego debiut pełnometrażowy, nagrodzony w Wenecji i Soczi.

Filmografia

2020 Wielorybnik / Kitoboy / The Whaler Boy

Twórcy

reżyseria Philipp Yuryev
scenariusz Philipp Yuryev
zdjęcia Mikhail Khursevich, Yakov Mironichev
montaż Alexandr Krylov, Karolina Maciejewska, Philipp Yuryev
muzyka Krzysztof A. Janczak
obsada Vladimir Onokhov, Kristina Asmus, Vladimir Lyubimtsev, Nikolay Tatato, Arieh Worthalter
producent Alexey Uchitel, Kira Saksaganskaya, Marion Hänsel, Jacek Kulczycki, Magdalena Zimecka, Radoslawa Bardes
produkcja Rock Films, Studio Orka, Man's Films Productions
właściciel praw Orka Films
język rosyjski, angielski

Wielorybnik

Philipp Yuryev

Twoja ocena 0/5