English

Poetki z wizytą u Juany Bignozzi

Laura Citarella, Mercedes Halfon
The Poets Visit Juana Bignozzi / Las Poetas Visitan a Juana Bignozzi
Argentyna 2019 / 89’
Po kablach Raving Riot

Umiera poetka. Innej, młodszej, zapisuje w testamencie prawa do swojej spuścizny literackiej i kilka pudełek z przedmiotami o specjalnym znaczeniu. Co zrobić ze spadkiem po sławnej osobie? Cennym w wymiarze symbolicznym, lecz kłopotliwym – są to bowiem gromadzone przez całe życie przedmioty, z którymi teraz nie wiadomo co zrobić. Przed tym wyzwaniem staje Mercedes Halfon, spadkobierczyni dziedzictwa Juany Bignozzi, kontrkulturowej poetki znanej z kontrowersyjnego stylu życia i wierszy otoczonych kultem w rodzinnej Argentynie. Jak filmować poezję? – zastanawia się przygnieciona ogromem odpowiedzialności reżyserka. Zaczyna porządkować materiał i szybko odkrywa, że nie będzie to łatwe. Na scenę wkracza więc Laura Citarella i dziewczyński kolektyw El Pampero Cine (stojący m.in. za ubiegłorocznym La Flor), a film biograficzny zmienia się w detektywistyczną układankę. Spod warstw powszednich przedmiotów i anegdot przebijają małe odkrycia i niespodziewane olśnienia. W końcu wyłania się Juana Bignozzi i jej dzieło, rezonując żywo w umysłach widzów, nawet jeśli nigdy wcześniej o niej nie słyszeli.

Ewa Szabłowska

nagrody

MFF w Mar Del Plata 2019 - najlepszy reżyser argentyński

Laura Citarella

Urodzona w 1981 roku argentyńska producentka i reżyserka, współtwórczyni kolektywu filmowego El Pampero Cine. Uznawana jest za jeden z ważniejszych głosów nowego kina argentyńskiego. Jako reżyserka ma na koncie dwa pełne metraże Ostende i Dog Lady, była producentką monumentalnego La Flor (19. NH).

Filmografia

2011 Ostende

2015 Dog Lady

2019 Poetki z wizytą u Juany Bignozzi / Las poetas visitan a Juana Bignozzi / Poets visit Laura Bignozzi

Mercedes Halfon

(ur. 1980) Argentyńska pisarka, poetka i dziennikarka kulturalna. Jest autorką trzech książek z pogranicza historii sztuki i zdarzeń efemerycznych. Jest również kuratorką sztuk performatywnych. Poetki z wizytą u Laury Bignozzi to jej filmowy debiut.

Filmografia

2019 Poetki z wizytą u Juany Bignozzi / Las Poetas Visitan a Juana Bignozzi / Poets visit Laura Bignozzi

Twórcy

reżyseria Laura Citarella, Mercedes Halfon
scenariusz Laura Citarella, Mercedes Halfon
zdjęcia Inés Duacastella, Agustín Mendilaharzu
montaż Miguel de Zuviría, Alejo Moguillansky
muzyka Gabriel Chwojnik
obsada Ana Porrúa, Graciela Goldchluk, Martín Gambarotta, Marcelina Jarma, Martín Rodríguez
producent Ingrid Pokropek
produkcja El Pampero Cine
właściciel praw El Pampero Cine
język hiszpański
barwa kolor

Poetki z wizytą u Juany Bignozzi

Laura Citarella, Mercedes Halfon

Twoja ocena 0/5