English

Zumiriki

Oskar Alegría
Hiszpania 2019 / 122’
Szczypce i skorupki

W języku baskijskim zumiriki to wyspa pośrodku rzeki. Na takiej wyspie Oskar Alegría spędzał w dzieciństwie wakacje. Pewnego dnia zniknęła ona pod wodą, zalana z powodu budowy tamy. W ten sposób reżyser został właścicielem niewidzialnej wyspy. Trudno o bardziej romantyczne okoliczności, by rozpocząć filozoficzną podróż. Od czasów Thomasa More’a wyspy – zwłaszcza te wyimaginowane – należały do ulubionych terytoriów twórców utopii, były symbolicznymi poligonami doświadczalnymi do przeprowadzania ćwiczeń z myślenia o alternatywach dla status quo. Alegría zaczyna żyć na brzegu rzeki, vis-à-vis wyspy, z której zostały tylko korony drzew wystające z wody. Buduje prymitywną chatę, urządza warzywny ogródek. Towarzystwa dotrzymują mu dwie kury, kamera i kilkadziesiąt książek. Spędzi tam cztery miesiące. Film jest zapisem z jego waldenowskiego eksperymentu. Jest pamiętnikiem rozbitka, intrygującym kolażem zbudowanym z obserwacji, nagrań terenowych, wspomnień i rekonstrukcji. Reżyser próbuje odzyskać wspomnienia z dzieciństwa, ale też jest ciekawskim archeologiem, ratującym zanikające baskijskie obyczaje i język. Uwiecznia zapomniane słowa i odchodzących z nimi ludźmi. 

Ewa Szabłowska

nagrody

MFF w Sewilli 2019 - New Waves Non-Fiction Best Film

Oskar Alegría

Urodził się w 1973 roku, z wykształcenia jest dziennikarzem. Zaczynał jako reporter w programach informacyjnych Canal+ i CNN. Potem był wydawcą programów kulturalnych i zrealizował serial  Mistrzowie kuchni baskijskiej. Od 2002 roku jest reporterem El País, gdzie pisze o podróżach, jest także autorem fotograficznego projektu Widzialne miasta. Wykłada scenopisarstwo dokumentalne na Uniwersytecie w Nawarze. W 2013 roku prezentowaliśmy jego dokument Szukając Emak Bakia.

Filmografia

2012 Szukając Emak Bakia / Emak Bakia baita / The Search for Emak Bakia (doc.)

2019 Zumiriki

Twórcy

reżyseria Oskar Alegría
scenariusz Oskar Alegría
zdjęcia Oskar Alegría
montaż Oskar Alegría
muzyka Xabier Erkizia, Ainara LeGardon, Mixel Etxekopar, Xavier Garcia, Justa Mentaberri, María Azcona, Elias Alegria, Ramon Lazkano
dźwięk Haimar Olaskoaga
obsada Oskar Alegría
producent Oskar Alegría
produkcja Emak Bakia Films
właściciel praw Oskar Alegría
język baskijski, hiszpański
barwa kolor

Zumiriki

Oskar Alegría

Twoja ocena 0/5