English

Nasze dzieci

Dag Johan Haugerud
Beware of Children / Barn
Norwegia, Szwecja 2019 / 156’
Malarka i złodziej Ostatni i pierwsi ludzie

W szkole na spokojnych przedmieściach Oslo nieoczekiwanie dochodzi do tragedii, która wstrząsa lokalną społecznością. Trzynastoletnia Lykke podczas sprzeczki na boisku popycha Jamiego – kolegę z klasy, będącego synem skrajnie prawicowego polityka. Kiedy chłopiec umiera w wyniku obrażeń po uderzeniu, nauczyciele próbują zbadać okoliczności śmiertelnego wypadku, a wraz z pojawianiem się nowych informacji wychodzą na jaw kolejne przemilczane sprawy. Psychologiczne śledztwo układa się w intymną opowieść o żałobie, poczuciu winy, rodzicielstwie i poszukiwaniu porozumienia. To właśnie komunikacja, rozumiana jako fundament budowania wspólnoty, wyrasta na jeden z głównych tematów norweskiego filmu, w którym znaczący wydaje się każdy formalny element – od otwierającej i zamykającej klamry, poprzez montaż, po znakomite wykorzystanie dźwięku, wciągającego odbiorcę w sam środek historii. Widz staje się nie tylko jej świadkiem, ale też swoistym uczestnikiem – wspólnie z bohaterami poszukuje słów dla nazwania emocji i zdarzeń, które stają się ich udziałem.

Magdalena Bartczak

nagrody

Göteborg FF 2020 - najlepszy film, aktorstwo (Henriette Steenstrup); Thessaloniki FF 2019 - Nagroda Praw Człowieka, FIPRESCI Prize; Amanda Awards 2020 - najlepszy film, reżyseria, aktor (Jan Gunnar Røise), aktor drugoplanowy (Thorbjørn Harr), zdjęcia, ścieżka muzyczna, scenariusz, dźwięk

Dag Johan Haugerud

Reżyser i pisarz urodzony w 1964 roku w miasteczku Eidsberg niedaleko Oslo. Jako twórca filmowy zadebiutował w 1998 roku, kręcąc krótkometrażowy film 16 levende klisjeer. Od tego czasu zrealizował dziesięć produkcji, zdobywając rozgłos za sprawą komediodramatu I Belong (2012), wyróżnionego m.in. nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Norweskich oraz czterema statuetkami Amandy za najlepszy film, scenariusz, reżyserię i rolę aktorską. Na początku tego roku premierę miał jego najnowszy projekt, The Light from the Chocolate Factory.

Filmografia

1998 16 levende klisjeer (short)

2000 Utukt (short)

2000 De 7 dødssyndene

2006 Trøbbel (short)

2012 I belong / Som du ser meg

2019 Nasze dzieci / Beware of Children / Barn

2020 The Light from the Chocolate Factory / Lyset fra sjokoladefabrikken

Twórcy

reżyseria Dag Johan Haugerud
scenariusz Dag Johan Haugerud
zdjęcia Øystein Mamen
montaż Jens Christian Fodstad
muzyka Arnaud Fleurent-Didier, Peder Kjellsby
dźwięk Gisle Tveito
obsada Henriette Steenstrup, Jan Gunnar Røise, Thorbjørn Harr, Brynjar Åbel Bandlien
producent Yngve Sæther
produkcja Motlys, Plattform Produktion
polski dystrybutor Tongariro
język norweski

Nasze dzieci

Dag Johan Haugerud

Twoja ocena 0/5