English

Malarka i złodziej

Benjamin Ree
The Painter and the Thief
Norwegia 2020 / 102’
Gunda Nasze dzieci

Łatwo byłoby uwierzyć że pomysł na Malarkę i złodzieja zrodził się podczas imprezy, na której spotkali się Ruben Östlund, Guy Ritchie i bracia Dardenne. A przecież historię tę napisało samo życie. Oto Barbara, czeska malarka mieszkająca w Oslo, dowiaduje się, że jej dwa obrazy zostały skradzione z jednej ze stołecznych galerii. Sprawca, notowany już wcześniej na policji Karl-Bertil, zostaje szybko zidentyfikowany. Okazuje się jednak, że w trakcie akcji był zbyt naćpany, by pamiętać, gdzie ukrył dzieła sztuki. Zaintrygowana całą sytuacją malarka postanawia doprowadzić do konfrontacji ze złodziejem, nie podejrzewając, że ich spotkanie będzie miało tak daleko idące konsekwencje... Śledząc rozwój relacji pomiędzy Barbarą a Karlem-Bertilem, norweski dokumentalista Benjamin Ree opowiada na przemian wzruszającą i zabawną historię spotkania osób, które tylko pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Grającą z oczekiwaniami widza, zawstydzającą naszą skłonność do myślenia stereotypami Malarkę... doceniło między innymi jury tegorocznego Sundance, które przyznało filmowi Nagrodę Specjalną.

Piotr Czerkawski

nagrody

Sundance FF 2020 - Specjalna Nagroda Jury World Cinema Documentary; Norwegian IFF 2020 - Nagroda Andreas; DocAviv FF 2020 - honorowe wyróżnienie

Benjamin Ree

Urodzony w 1989 roku w Oslo. Norweski reżyser filmów dokumentalnych. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie w Oslo, a po ukończeniu studiów pracował dla agencji Reuters, niedługo później nawiązał także współpracę z BBC. Kilka lat później rozpoczął karierę reżysera filmów dokumentalnych. Jego pierwszy pełnometrażowy film, Magnus, utrzymana w stylistyce kina coming of age opowieść o młodym mistrzu szachowym Magnusie Carlsenie, miał premierę na festiwalu w Tribece, gdzie spotkał się ze świetnym przyjęciem widowni oraz krytyki.

Wybrana filmografia

2016 Magnus

2020 Malarka i złodziej / Tha Painter and the Thief

Twórcy

reżyseria Benjamin Ree
scenariusz Benjamin Ree
zdjęcia Benjamin Ree, Kristoffer Kumar
montaż Robert Stengård
muzyka Uno Helmersson
obsada Karl Bertil-Nordland, Barbora Kysilkova, Øystein Stene
producent Ingvil Giske, Morgan Neville
produkcja Medieoperatorene, VGTV
polski dystrybutor Against Gravity
język norweski, angielski

Malarka i złodziej

Benjamin Ree

Twoja ocena 0/5