English

Sweat

Magnus von Horn
Polska, Szwecja 2020 / 100’
Nowy porządek Zabij to i wyjedź z tego miasta

Podziw i uwielbienie tysięcy instagramowych followersów, treningi w tłumie rozemocjonowanych fanek – tak wygląda codzienne życie ikony fitnessu, ale tylko w sieci. Kiedy wychodzi z roli internetowej celebrytki, Sylwia Zając zostaje całkiem sama. Wówczas bohaterka Sweat znowu chwyta za telefon, żeby o tym, jak się czuje opowiedzieć najbliższym, czyli swoim fanom. Jeden z wrzuconych przez nią filmików uruchamia serię dramatycznych zdarzeń, które w ciągu zaledwie trzech dni całkowicie zmienią życie trenerki. Wirtualne wyznanie wyzwoli falę reakcji w mediach społecznościowych, stanie się testem relacji rodzinnych i każe Sylwii zmierzyć się z ciemną stroną popularności. Sweat Magnusa von Horna łączy intymny, kameralny dramat z konwencją thrillera, by opowiedzieć o tęsknocie za prawdziwą miłością w świecie, w którym kochają cię tłumy. Film von Horna, laureata Paszportu Polityki i reżysera głośnego Intruza, był jedynym polskim tytułem, który znalazł się w oficjalnej selekcji ostatniego festiwalu w Cannes. Branżowa prasa okrzyknęła „cudem” filmowy debiut energetycznej jak power shake Magdaleny Koleśnik, która zagrała Sylwię. 

Małgorzata Sadowska

Magnus von Horn

Urodzony w 1983 roku reżyser i scenarzysta. Szwed mieszkający i pracujący w Polsce, absolwent, a obecnie także wykładowca PWSTviT w Łodzi. Zadebiutował głośnym Intruzem (2015), który miał premierę w canneńskiej sekcji Quinzaine des Réalisateurs, otrzymał także dwie najważniejsze nagrody szwedzkiego przemysłu filmowego, Guldbagge, dla najlepszego filmu i reżysera. Jego krótkie metraże prezentowane były na Sundance i w Locarno.

Filmografia

2006 Radek (doc.)

2008 Echo / The Echo (short)

2011 Bez śniegu / Without Snow (short)

2015 Intruz / Efterskalv / The Here After

2020 Sweat

Twórcy

reżyseria Magnus von Horn
scenariusz Magnus von Horn
zdjęcia Michał Dymek
montaż Agnieszka Glińska
obsada Magdalena Koleśnik, Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna, Zbigniew Zamachowski
producent Mariusz Włodarski
produkcja Lava Films, Zentropa Sweden, Film i Väst, DI Factory, ITI Neovision S.A., „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, Opus Film
polski dystrybutor Gutek Film
język polski

Sweat

Magnus von Horn

Twoja ocena 0/5