English

Widzialne i niewidzialne

Kamila Andini
The Seen and Unseen / Sekala Niskala
Indonezja, Holandia, Australia, Katar 2017 / 83’
Via Carpatia Wieś pływających krów

Życie dziesięcioletniej Tantri już wkrótce ulegnie diametralnej zmianie. Wieści o stanie zdrowia Tantry, jej brata bliźniaka, wywołają u dziewczynki lęk przed samotnością i brakiem niezastąpionego kompana zabaw. Chłopak ma guza mózgu, który powoli, ale nieodwracalnie pozbawia go zmysłów. Obawa o życie najbliższej osoby wywołuje u Tantri problemy ze snem. Noc stanie się jej nowym przyjacielem. Dziewczynka będzie spacerowała po łące w blasku księżyca, oddając się rozmowom i zabawom z bratem. A ponieważ łączy ich specjalna więź, być może chłopiec będzie mógł poczuć to, czego doświadcza jego siostra. W swoim drugim pełnometrażowym filmie Kamila Andini przedstawia świat realny i oniryczny z perspektywy dziecka. Reżyserka skupia się na nierozerwalnej więzi łączącej rodzeństwo i na uczuciu, dzięki któremu może ono pozostać razem niezależnie od zewnętrznych okoliczności.

Sławomir Wasiński

nagrody

Asia Pacific Screen Awards 2017 - najlepszy film dla młodzieży; Tokyo FILMeX 2017 - Grand Prix

Kamila Andini

Urodziła się w 1986 roku w Dżakarcie. Jest najstarszą córką znanego indonezyjskiego reżysera - Garina Nugroho. Z kolei jej mężem jest Ifa Isfansyah, także filmowiec. Andini początkowo interesowała się fotografią, z czasem zaś związała się z kilkoma filmowymi inicjatywami. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Deakin w Melbourne. Po powrocie z Australii zaczęła pracę jako reżyserka, tworząc głównie klipy muzyczne oraz dokumenty o muzyce. Andini zadebiutowała w 2011 roku filmem The Mirror Never Lies.

Filmografia

2011 Laut Bercermin / The Mirror Never Lies

2015 Sendiri Diana Sendiri / Following Diana (short)

2017 Widzialne i niewidzialne / Sekala Niskala / The Seen and Unseen

Twórcy

reżyseria Kamila Andini
scenariusz Kamila Andini
zdjęcia Anggi Frisca
montaż Dinda Amanda, Dwi Agus Purwanto
muzyka Yasuhiro Morinaga
obsada Thaly Titi Kasih, Ida Bagus Putu Radithya Mahijasena, Ayu Laksmi, Ketut Rina, Happy Salma, Ni Gusti Ayu Putu Raka Suryaningsih
producent Kamila Andini, Gita Fara, Ifa Isfansyah
produkcja Treewater Productions, Fourcoulours Films
właściciel praw Cercamon
język indonezyjski, balijski