English

Eyimofe. Tego pragnę

Arie Esiri, Chuko Esiri
Eyimofe. This Is My Desire / Eyimofe
Nigeria, USA 2020 / 116’
Biało na białym Fisheye

Debiutancki film braci Esiri składa się z dwóch subtelnie ze sobą związanych części: Hiszpanii i Włoch. Żaden ze wspominanych krajów nie pojawia się jednak na ekranie – występują one w pozakadrowej przestrzeni fantazji, jako obiekt marzeń i tęsknot. Głównym bohaterem pierwszej historii jest dojrzały mężczyzna Mofe, pracujący w warsztacie; bohaterką drugiej – Rosa, barmanka i fryzjerka mieszkająca z młodszą siostrą. Różni ich wiele, ale łączy jedno: marzenie o ucieczce do Europy. On czeka na wizę, która umożliwi mu zamieszkanie w Hiszpanii, ona planuje wyemigrować z siostrą do Włoch. Mieszkają w ubogiej części Lagos – przeludnionego nigeryjskiego megamiasta, które pulsuje życiem i rozrasta się, jednych do siebie przyciągając, innych wypychając na margines. Wielu jego mieszkańców, podobnie jak Mofe i Rosa, marzy o życiu gdzie indziej. Ich poczucie uwięzienia i zawieszenia w rzeczywistości miesza się z tytułowym „eyimofe”, które w Nigerii kryje za sobą popularne imię, a zarazem wyznanie: Takie jest moje pragnienie.

Magdalena Bartczak

Arie Esiri

Urodził się w 1985 roku w Warri, na południu Nigerii. W 2009 roku skończył studia na wydziale zarządzania i filologię francuską na brytyjskim Uniwersytecie Surrey. W kolejnych latach studiował scenopisarstwo i reżyserię na Columbia University School of Arts. W międzyczasie zajmował się też m.in. fotografią, realizacją filmów reklamowych i produkcją filmową. W 2017 roku wraz z bratem nakręcił krótkometrażowy Goose, prezentowany m.in. na LA Film Festival. Aktualnie żyje pomiędzy Nowym Jorkiem i Lagos.

Filmografia

2017 Goose (short)

2020 Eyimofe. Tego pragnę / Eyimofe / Eyimofe. This Is My Desire

Chuko Esiri

Urodził się w 1985 roku w nigeryjskim Warri. Studiował najpierw prawo na Uniwersytecie Newcastle, a następnie scenariopisarstwo i reżyserię w Tisch School of the Arts. Pracował jako producent filmów krótkometrażowych w ramach programu Africa First Program, prowadzonego w Nigerii przez wytwórnię Focus Features. W 2017 roku wraz z bratem nakręcił krótkometrażowy Goose, prezentowany m.in. na LA Film Festival. Eyimofe... jest ich pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2017 Goose (short)

2020 Eyimofe. Tego pragnę / Eyimofe / Eyimofe. This Is My Desire

Twórcy

reżyseria Arie Esiri, Chuko Esiri
scenariusz Chuko Esiri
zdjęcia Arseni Khachaturan
montaż Andrew Stephen Lee
muzyka Akin Adebowale
obsada Jude Akuwudike, Adetomiwa Edun, Temi Ami-Williams, Cynthia Ebijie, Toyin Oshinaike, Jacob Alexander, Fortune Nwafor, Chioma Omeruah
producent Melissa O. Adeyemo, Arie Esiri, Chuko Esiri
produkcja Yingfilms, Qianyi Times, Bai An Times, Tianyi Film & TV
właściciel praw Pascale Ramonda
język angielski