English

Nagie zwierzęta

Melanie Waelde
Naked Animals / Nackte Tiere
Niemcy 2020 / 83’
Między śmiercią a śmiercią Nasir

Opierając się na własnych wspomnieniach, Melanie Waelde pokazuje w swoim debiucie nastoletnie dzieciaki żyjące na własny rachunek. I robi to znacznie czulej niż kiedyś Larry Clark. Ściśnięci w kadrze i w małym mieszkaniu na niemieckiej prowincji, nie do końca wiedzą, czego pragną, ale przynajmniej próbują odkryć to razem. Nie odmówią sobie skręta, bawią się wspólnie w dom, przygarniając wyrzucone przez kogoś meble, bądź uczą się sztuk walki w oczekiwaniu na koniec szkoły. Z ciekawością przyglądają się swoim ciałom i lustrując się, czasem kłamią – nie każdy bowiem potrafi się zdobyć na szczerość i wyznać, dlaczego ma spuchniętą twarz. Młodość to coś, przez co każdy z nas musi w życiu przejść – przyznawała Waelde w Berlinie, gdzie Nagie zwierzęta otrzymały nagrodę dla najlepszego debiutu. Nie wiesz, gdzie iść, więc skupiasz się na tym, co dzieje się w tobie – podsumowała reżyserka. Albo na osobie, która stoi tuż obok i ma dokładnie taki sam problem.

Marta Bałaga

nagrody

MFF w Berlinie 2020 – najlepszy debiut (specjalne wyróżnienie); FF w Kolonii 2019 – nagroda Work in Progress ZOOM Medienfabrik

Melanie Waelde

Urodzona w 1992 roku pisarka i reżyserka z Bawarii, gdzie – jak donosi na stronie internatowej firma producencka Czar Film, stojąca za jej nowym dziełem – dorastała pomiędzy kościołami a krowami. Ukończyła Niemiecką Akademię Filmu i Telewizji w Berlinie. Autorka wierszy, eksperymentalnych opowiadań oraz wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych. Nagie zwierzęta, pokazywane w sekcji Encounters i wyróżnione na tegorocznym festiwalu w Berlinie, to jej pełnometrażowy debiut.

Filmografia

2011 Wie die Ratten (short)

2017 Motten (short)

2019: Ohne Euch (short)

2020 Nagie zwierzęta / Nackte Tiere / Naked Animals

Twórcy

reżyseria Melanie Waelde
scenariusz Melanie Waelde
zdjęcia Fion Mutert
montaż Jessica Schneller
obsada Marie Tragousti, Sammy Scheuritzel, Michelangelo Fortuzzi, Luna Schaller, Paul Michael Stiehler
producent Anja Wedell
produkcja Czar Film
właściciel praw Media Luna
język niemiecki