English

Ojciec Nafi

Mamadou Dia
Nafi's Father / Baamum Nafi
Senegal 2019 / 109’
Noc Królów Pasterka i siedem pieśni

W małym senegalskim miasteczku życie toczy się w nieśpiesznym rytmie, który wyznaczają wspólne posiłki, wieczorne zabawy, ale i reguły islamu – dominującej religii w zachodnioafrykańskim kraju. Młody imam Tierno uczy tu przestrzegania zasad sufizmu, roztaczając opiekę nad lokalną społecznością. Ale jego starszemu bratu Ousmane, który także jest duchownym, islam służy przede wszystkim do bogacenia się i poszerzania władzy umacnianej układami z przybywającym do miasteczka fundamentalistycznym szejkiem. Kością niezgody między braćmi są także ich dzieci. Córka Tierno, Nafi, która marzy, by pójść na studia, przyjmuje oświadczyny syna Ousmane. Czy rodzice zaakceptują wybór dzieci? Reżyser Mamadou Dia zrealizował swój pełnometrażowy debiut w rodzinnym miasteczku Matam, dbając o autentyczność prezentowanego świata, ale też o jego wizualne piękno. Nagrodzono go za to na festiwalu w Locarno, a także w egipskim Luksorze, gdzie film zdobył nagrodę FIPRESCI.

Adam Kruk

nagrody

MFF w Locarno 2019 – Złoty Lampart (Filmmakers of the Present), najlepszy debiut; FF Luxor African 2019 - Nagroda FIPRESCI

Mamadou Dia

Senegalski reżyser i operator filmowy. Ukończył Tisch School of the Arts w Nowym Jorku, gdzie mieszka do dziś. Filmy kręci jednak w rodzinnym Senegalu, którego kulturę i obyczajowość opisywał w swoich dokumentach, takich jak Samedi cinema, pokazywanym na festiwalu w Wenecji i Toronto. W filmach Ebola, Into the Hot Zone i Contained mierzył się też z tematem epidemii eboli w Afryce. Jego pełnometrażową fabułę Nafi's Father uznano za najlepszy debiut festiwalu w Locarno.

Wybrana filmografia

2013 Les jardins de l'espoir (short)

2014 Ebola, Into the Hot Zone (short)

2016 Cntained (short)

2016 Samedi cinema (short)

2019 Baamum Nafi / Nafi's Father

Twórcy

reżyseria Mamadou Dia
scenariusz Mamadou Dia
zdjęcia Sheldon Chau
montaż Alan Wu
muzyka Baaba Maal, Gavin Brivik
obsada Alassane Sy, Aïcha Talla, Penda Daly Sy, Saïkou Lo
producent Mamadou Dia, Maba Ba, Mohamed Julien Ndao
produkcja Joyedidi
właściciel praw Festival Agency
język pulaar