English

Biało na białym

Théo Court
White on White / Blanco en blanco
Chile, Francja, Niemcy, Hiszpania 2019 / 100’
Afryka Eyimofe. Tego pragnę

Początek XX wieku na wietrznej i mroźnej Ziemi Ognistej – krańcu mitycznej Patagonii i samego kontynentu. Wcześniej mieszkały tu głównie indiańskie plemiona Selknam, które jednak nie przetrwały spotkania z „cywilizacją”, przyniesioną przez przybywających coraz tłumniej Chilijczyków i Europejczyków. Jednym z przyjezdnych jest fotograf Pedro, wysłany na dalekie południe ze specjalnym zadaniem: ma zrobić zdjęcia na zbliżającym się weselu magnata finansowego, do którego należą okoliczne tereny. Zanim jednak dojdzie do ślubu, poznaje młodziutką pannę młodą, na której punkcie zaczyna mieć obsesję. Ponure i surowe pejzaże archipelagu wzmagają jego dziwny stan ducha oraz poczucie odosobnienia. Wokół panuje tylko cisza, pustka i gęsta ciemność, które mogą doprowadzić na skraj szaleństwa. Twórcy Biało na białym nadają tej opowieści o końcu świata, zderzeniu kultur i artystycznych zmaganiach piękną, hipnotyzującą formę. Kadry filmu przywodzą na myśl XIX-wieczne malarstwo, monumentalne i zarazem niezwykle subtelne.

Magdalena Bartczak

nagrody

MFF w Wenecji 2019 - nagroda FIPRESCI, Human Rights Film Network Award – specjalne wyróżnienie, Nagroda Horyzonty – najlepszy reżyser

Théo Court

Reżyser urodzony w 1980 roku, dzielący życie pomiędzy Chile i Hiszpanię. Absolwent studiów filmowych na uniwersytecie ARCIS w Santiago oraz reżyserii w szkole filmowej w San Antonio de los Baños na Kubie. Jego dyplomowy projekt El espino trafił m.in. do konkursu filmów krótkometrażowych w Cannes. Pełnometrażowy debiut Courta, Ocaso, miał premierę w 2011 roku na festiwalu w Rotterdamie. W tym samym czasie reżyser wygrał dofinansowanie w ramach Funduszu im. Huberta Balsa na realizację Biało na białym.

Filmografia

2004 El espino (short)

2008 Sendero (short)

2010 Ocaso

2019 Biało na białym / Blanco en blanco / White on White

Twórcy

reżyseria Théo Court
scenariusz Samuel Delgado, Théo Court
zdjęcia José Ángel Alayón
montaż Manuel Muñoz Rivas
muzyka Jonay Armas
obsada Alfredo Castro, Lars Rudolph, Lola Rubio, David Pantaleón, Alejandro Goic
producent Giancarlo Nasi Cañas, Jose A. Alayón, Marina Alberti
produkcja El viaje films, Pomme Hurlante Films, Quijote Films
właściciel praw Stray Dogs
język angielski, hiszpański