English

Noc bez końca

Eloy Enciso Cachafeiro
Endless Night / Longa noite
Hiszpania 2019 / 90’
Niepamięć Noc Królów

Bohaterów jest kilkoro. Najdłużej jest nam dane śledzić Anxo, powracającego z frankistowskiej niewoli do rodzinnej Galicji. Wędrując po złowrogiej krainie, przez miasteczka i lasy, wsłuchuje się w opowieści utkane z fragmentów pamiętników, sztuk czy listów hiszpańskich więźniów politycznych. Tytuł Longa noite odnosi się bowiem do dyktatury generała Franco (1939-1975), porównanej przez poetę Celso E. Ferreiro do „długiej kamiennej nocy”, która ogarnęła Hiszpanię po okresie wojny domowej. By sportretować ten czas, reżyser Eloy Enciso Cachafeiro obsadził naturszczyków deklamujących autentyczne relacje prześladowanych. Zacierając granicę między dokumentem a fikcją, próbuje zbadać, jaki wpływ frankizm miał na zwykłych ludzi – zarówno tych, którzy go wspierali, jak i tych będących jego ofiarami. Galicyjski twórca rozwija tym filmem główne motywy swojej twórczości, związane z próbami umiejscowienia człowieka w narracji historycznej, języku, a także w naturze.

Adam Kruk

nagrody

FF Mar del Plata 2019 - specjalne wyróżnienie

Eloy Enciso Cachafeiro

Galicyjski reżyser urodzony w Meirze. Zanim zaczął studiować dokument na kubańskiej San Antonio de los Baños Escuela Internacional de Cine y Televisión, ukończył nauki o środowisku. Po stworzeniu kilku filmów krótkometrażowych (Cambiando la rueda, La clase), przystąpił do pracy nad dokumentem Pic-nic. Jego kolejny tytuł, Arraianos, dostał się na festiwal w Locarno, dokąd Enciso powrócił w zeszłym roku ze swoim najnowszym tytułem Noc bez końca, pokazywanym następnie na festiwalu w Toronto.

Wybrana filmografia

2007 Pic-nic (doc.)

2012 Arraianos

2014 Noc bez końca / Longa noite / Endless Night

Twórcy

reżyseria Eloy Enciso Cachafeiro
scenariusz Eloy Enciso Cachafeiro
zdjęcia Mauro Herce
montaż Patrícia Saramago
obsada Misha Bies Golas, Nuria Lestegás, Manuel "Pozas" Vázquez, Verónica Quintela, Manuel Pumares, Suso Meilán, Celsa Araujo
producent Beli Martínez
produkcja Filmika Galaika
właściciel praw Filmika Galaika
język galicyjski, hiszpański