English
Dystrybucja 2020

Ema

Pablo Larraín
Chile 2019 / 102’
Premiera: 11 września 2020
Dzika grusza Girl

Najlepszy film na upalne lato. Pokazywana w konkursie głównym festiwalu w Wenecji Ema Pabla Larraína (Jackie, Srebrny Niedźwiedź za El Club) to filmowy rollercoaster z magnetyczną Marianą Di Girolamo i Gaelem Garcíą Bernalem w rolach głównych.

Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem-choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy – gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. W nowym świecie Ema jeszcze mocniej zatraca się w seksualnym, agresywnym reggaetonie.

Film Larraína to manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść – tańczy.

nagrody

MFF w Wenecji 2019 - UNIMED Award

Premiera: 11 września 2020

Pablo Larraín

Chilijski reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1976 roku w Santiago. Studiował komunikację audiowizualną na Uniwersytecie UNIACC. Wraz z bratem Juanem de Dios Larraínem założył firmę Fábula, która obecnie jest jednym z najciekawszych ośrodków produkujących kino artystyczne. Powstały w niej m.in. 4:44. Ostatni dzień na Ziemi Abla Ferrary, Gloria i Fantastyczna kobieta Sebastiána Lelio i Kryształowa wróżka Sebastiána Silvy. Autor ekranowej trylogii poświęconej Chile pod rządami Pinocheta (Tony ManeroPost MortemNie), a także oryginalnych filmowych biografii Neruda i Jackie. Ten drugi tytuł był anglojęzycznym debiutem reżysera. Larraín zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale oraz nagrodę za scenariusz na festiwalu Mar del Plata za piętnujący pedofilię w kościele dramat Klub. Jego najnowszy film Ema miał premierę na festiwalu w Wenecji.

Filmografia

2006 Fuga

2008 Tony Manero

2010 Post mortem

2011 Prófugos (co-dir., TV series)

2012 Nie / No

2015 Klub / El Club

2016 Neruda

2016 Jackie

2019 Ema
Twórcy

reżyseria Pablo Larraín
scenariusz Guillermo Calderón, Alejandro Moreno
zdjęcia Sergio Armstrong
montaż Sebastián Sepúlveda
muzyka Nicolas Jaar
obsada Mariana Di Girolamo, Gael García Bernal, Paola Giannini, Santiago Cabrera, Giannina Fruttero
producent Juan de Dios Larraín
produkcja Fábula
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hiszpański