English

Nasir

Arun Karthick
Indie, Holandia, Singapur 2020 / 78’
Nagie zwierzęta Niepamięć

Tytułowy bohater należy do muzułmańskiej mniejszości, której krucha koegzystencja z hinduską większością jest nieustannie zagrożona. Od rana do wieczora z głośników na ulice miasta wylewa się nacjonalistyczna, antyislamska propaganda, z którą próbuje rywalizować ta religijna, płynąca z meczetów. Arun Karthick pokazuje, jak za sprawą nienawistnego języka w zwyczajne, spokojne życie Nasira wkrada się napięcie. Reżyser potrafi je wykreować, sprawiając, że najbardziej prozaiczne sytuacje – pożegnanie z żoną na dworcu, podsłuchana rozmowa telefoniczna czy jazda motocyklem przez zatłoczone miasto – mają moc fatum. Nasir jest filmem uważnym na detale i drobne gesty, a także mistrzowsko operuje skalą. Intymny portret sprzedawcy jest zarazem pełnym rozmachu obrazem podzielonego indyjskiego społeczeństwa i kreślonym z pasją ostrzeżeniem przed skutkami mowy nienawiści. Pozbawiony sentymentalizmu, ale i nieunikający humoru dramat staje po stronie atakowanych przez tłum. To także bardzo osobista wypowiedź, wszak rodzinne miasto reżysera, Coimbatore, w 2016 roku było scenerią brutalnych aktów przemocy inspirowanych nacjonalistyczną retoryką.

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Rotterdamie 2020 - nagroda NETPAC

Arun Karthick

Urodzony w 1992 roku niezależny indyjski reżyser i scenarzysta, pochodzący z Coimbatore. W rodzinnej miejscowości uczęszczał na pokazy światowej klasyki do klubu filmowego, który stał się dla niego szkołą reżyserii. Jego debiutancki The Strange Case of Shiva był pokazywany w Rotterdamie. Z kolei Nasir światową premierę miał w konkursie głównym tego festiwalu.

Wybrana filmografia

2010 The Backwaters (short)

2011 Transcendence (short)

2015 Sivapuranam / The Strange Case of Shiva 

2020 Nasir

Twórcy

reżyseria Arun Karthick
scenariusz Arun Karthick (based on a novel by Dilip Kumar)
zdjęcia Saumyananda Sahi
montaż Arghya Basu
dźwięk Gautam Nair
obsada Koumarane Valavane, Sudha Ranganathan, Yasmin Rahman, Sabari, Bakkiyam Sankar, Rajesh, Jensan Diwakar
producent Mathivanan Rajendran, Reinier Selen, Ibo Karatay, Manoj Poosappan, Samir Sarkar, Anu Rangachar, Aditya Grover, Harsh Agarwal
produkcja Stray Factory, Rinkel Film, Harman Ventures, Magic Hour Films, Cent Percent Films, Uncombed Buddha
właściciel praw Stray Dogs
język tamilski