English
Dystrybucja 2020

Marona - psia opowieść

Anca Damian
Marona's Fantastic Tale / L'extraordinaire voyage de Marona
Francja, Rumunia, Belgia 2019 / 92’
Premiera: 10 stycznia 2020
kategoria wiekowa 7+
Mała mama Memoria

Niewielka suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle stabilny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

Marona, jak mówi reżyserka, jest wciągająca i zabawna, gdzieś na styku sztuki wizualnej i muzyki. Kiedy się śmiejemy i płaczemy, w końcu bezwarunkowo odczuwamy miłość i czułość, za którą wszyscy tęsknimy. To wizualnie zachwycająca i wzruszająca historia opowiedziana z psiej perspektywy o przywiązaniu, miłości i tym, czym dla psów i ludzi jest szczęście. Ta wyjątkowa forma opowiadania została doceniona przez międzynarodową publiczność. Premiera filmu miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, francuskim Annecy. Marona zdobyła m.in. nominację do Europejskich Nagród Filmowych, została nagrodzona na Bucheon IAFF, Strasbourg European Fantastic FF oraz przez Jury Odkryć 6. MFF Kino Dzieci. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umieściła Maronę – psią opowieść na liście 32 pełnometrażowych filmów animowanych zgłoszonych do oscarowej rywalizacji. 

Pokazy specjalne

✔ 18 grudnia 2019, godz: 18:00

Kino Muranów, Warszawa

pokaz przedpremierowy + spotkanie

Informujemy, że z przyczyn losowych w spotkaniu nie będzie mogła uczestniczyć Cveta Dimitrova. Do grona rozmówców, obok Dariusza Gzyry, dołączyli Grzegorz Uzdański oraz Anna Serdiukow. Za zaistniałe zmiany przepraszamy.

Temat: Psie serce w ludzkim świecie. Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o „człowieczeństwie”?

O pozornym podziale na „ludzkie” i „zwierzęce”; uczuciach, które przekraczają bariery międzygatunkowe; okrucieństwie wobec najsłabszych przykrytym grubą warstwą szczytnych idei; a także o innych psich i człowieczych sprawach, porozmawiają – przy okazji pokazu „Marony” – Dariusz Gzyra, Grzegorz Uzdański oraz Anna Serdiukow.

Więcej: www.kinomuranow.pl/

✔ 19 grudnia 2019, godz: 19:00

Kino Muza, Poznań

Pokaz przedpremierowy + świąteczna zbiórka dla psów i kotów

Podczas PRZYZWOICIE TANIEGO CZWARTKU ZE ZWIERZĘTAMI MÓWIĄCYMI LUDZKIM GŁOSEM, Kino Muza zaprasza na pokazy wyjątkowych filmów, w których zwierzęta opowiedzą swoje niesamowite historie. W tym dniu również, jeśli macie pewność, że Wasze psiaki się u nas odnajdą, zapraszamy Was do sali kinowej razem z nimi. Szanujemy bardzo koty i ich indywidualizm, dlatego w trosce o ich dobro, prosimy żebyście w czasie Waszej wizyty w kinie, pozwolili im rozrabiać spokojnie w domu.

Kino Muza i Fundacja Radość Psiaka zapraszają także do dołączenia do wielkiej zbiórki przedmiotów dla bezdomnych psów oraz kotów!

Więcej: www.kinomuza.pl 

✔ 9 stycznia 2020, godz. 18:00

Kino Muza, Poznań

pokaz przedpremierowy+spotkanie

Pokaz przedpremierowy w ramach cyklu Animuza – comiesięcznych pokazów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Kinie Muza. Pokaz połączony ze spotkaniem. Szczegóły wkrótce.

Więcej: www.kinomuza.pl

✔ 10 - 17 stycznia 2020

Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

Zapraszamy na pokazy „Marony – psiej opowieści” w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Przez cały tydzień między 10 a 17 stycznia będą odbywały się tam wydarzenia mające na celu wsparcie czworonogów:

– zbiórka karmy w premierowym tygodniu (10-17.01.2020); przekazanie karmy uprawnia do zakupu biletu na dowolny film repertuarowy w cenie biletu klubowego; partnerem akcji jest Fundacja Kultura

– psi hyde park w holu kina, gdzie powstanie galeria pupili naszych najmłodszych widzów

– pokaz dla grup zorganizowanych – czwartek, 16 stycznia, godz. 10:00 – film poprzedzony będzie prelekcją z udziałem osób działających w organizacjach prozwierzęcych nt. odpowiedzialnej adopcji czworonogów; bilety szkolne/grupowe – 12 zł (dla grup zorganizowanych min. 15 os.). Prosimy dokonywać wcześniejszych rezerwacji u specjalisty ds. rezerwacji grupowych: maks.szeptycki@kinonh.pl

– finał zbiórki i psiego tygodnia w piątek 17 stycznia – wieczorny pokaz „Marony – psiej opowieści” połączony z dyskusją z udziałem gości (szczegóły wkrótce).

Więcej: www.kinonh.pl

✔ 11 stycznia - 11 lutego 2020

Kino Muranów, Warszawa

Przez miesiąc Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Kino Muranów oraz Fundacja Zwierzęca Polana będą prowadziły zbiórkę na rzecz czworonożnych podopiecznych Fundacji. Dodatkowo każda złotówka z biletu zakupionego na pokaz „Marony – psiej opowieści” w Kinie Muranów będzie przeznaczona na zwierzęta.

17 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się seans „Marony” podczas którego przedstawiciel Zwierzęcej Polany opowie o potrzebach zwierząt, prowadzonej zbiórce oraz działalności Fundacji.

Więcej: www.kinomuranow.pl


Marona – psia opowieść – kontakt dla mediów

Ewa Muszkiet
ewa.muszkiet@nowehoryzonty.pl
tel.: 608 430 487

nagrody

Bucheon International Animation Film Festival 2019 - najlepsza pełnometrażowa animacja, Nagroda Publiczności; Gijón IFF 2019 - Nagroda Publiczności; Strasbourg European Fantastic FF 2019 - Specjalne Wyróżnienie Jury

Premiera: 10 stycznia 2020

Anca Damian

Rumuńska reżyserka, scenarzystka i producentka, która znana jest m.in. z produkcji Droga na drugą stronę (2011) oraz z Czarodziejskiej góry (2015) – pokazywanych i docenianych na wielu międzynarodowych festiwalach. Anca Damian została odznaczona Mirada International Award na Madrid International Film Festival 2018 – New Directors Platform za bycie twórczynią totalną, prawdziwym przełomem i niekwestionowaną inspiracją dla nowych reżyserów.

Wybrana filmografia

2011 Droga na drugą stronę / Crulic - drumul spre dincolo

2013 Bardzo niespokojne lato / O varã foarte instabilã

2015 Czarodziejska góra / La montagne magique

2018 Moon Hotel Kbul

2019 Marona - psia opowieść / L'extraordinaire voyage de Marona

Twórcy

reżyseria Anca Damian
scenariusz Anghel Damian
montaż Boubkar Benzabat
muzyka Pablo Pico
producent Anca Damian, Ron Dyens, Tomas Leyers
produkcja Aparte Film, Cinéma Public Films (CPF), GKIDS, Marmitafilms
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski