English

Życie wewnętrzne: Brzuch

Inner Life: The Bump
Roi Soleil

galeria Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/301

27.07-04.08, 14:00-22:00
05-17.08 w godzinach działania galerii Studio BWA Wrocław

wstęp wolny

wernisaż: 26.07 o 19:00
oprowadzania: 27.07-02:08 o 18:00

31.07, 15:00-18.00 performance In Silence Iza Chlewińska

Wystawa jest galeryjnym przedłużeniem kinematograficznych poszukiwań prowadzonych na tegorocznym festiwalu. Ich przedmiotem jest ciało. Filmowcy zajmują się różnymi aspektami ciała, a my w Życiu wewnętrznym skupimy się na jednym, ale za to kluczowym: brzuchu.

Tematem wystawy jest cielesność podniesiona do kwadratu: moment, w którym ciało przekracza samo siebie. Życie wewnętrzne to rzecz o ciąży i jej fizycznych, emocjonalnych i filozoficznych wymiarach. Stan niesamowity, dla jednych błogosławiony, dla innych wstrząsający i niemożliwy do oswojenia. Czas sekretnych oczekiwań i dzikich projekcji. Czystej potencjalności. Doświadczenie psychofizyczne, niepodobne do żadnego innego, spektakularne i tajemnicze.

Konfrontujemy wyobrażenia stworzone na gruncie kina z inwencją artystów sztuk wizualnych. Ciąża bywa używana jako metafora procesu twórczego. Pragniemy odświeżyć tę oklepaną przenośnię, traktując galerię niczym symboliczną macicę, w której rodzi się dyskurs zbudowany z krwi, łez, wód płodowych, biopolityki, fizjologii i mistyki, medycyny, astrologii, odwiecznych archetypów i aktualnych sporów, patriarchatu i feminizmu. Horrorów i cudów życia wewnętrznego.

artyści: Mania Akbari / Douglas White, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Magda Hueckel, Dorota Kozieradzka, Norman Leto, Anna Odell, Witek Orski, Tabita Rezaire, Joanna Rytel, Ogólnopolski Strajk Kobiet

kuratorzy: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski
współpraca: Joanna Stembalska (galeria Studio BWA Wrocław)
przestrzeń wystawy: Fabien Lédé