English

Kafarnaum

Nadine Labaki
Capharnaum / Capharnaüm
Liban, USA 2018 / 120’
pokaz na Rynku - z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
Holiday Królowa Kier

W zaniedbanej części Bejrutu wraz z rodzicami i kilkorgiem rodzeństwa mieszka 12-letni Zain (wybitna rola Zaina Al Rafeey). Chłopak pracuje fizycznie w sklepie mężczyzny, który planuje poślubić jego młodszą siostrę. Każdego dnia odprowadza smutnym wzrokiem vana wiozącego jego rówieśników do szkoły oraz kłóci się z dorosłymi. Te awantury w końcu znajdą finał na sądowej sali. Zain pozywa rodziców za to, że się urodził. Takich jak on – systemowo zaniedbywanych, pozbawionych dzieciństwa, odciętych od edukacji – jest wielu. Nadine Labaki, reżyserka Karmelu, nie ogranicza się jedynie do prostej obserwacji dziecięcego nieszczęścia, nie stosuje też tanich chwytów, by opowiadając z perspektywy dziecka, grać na emocjach widzów. Gdy patrzymy na codzienność Zaina, obcujemy z przenikliwym dramatem społecznym. Natomiast śledząc jego miejską tułaczkę, oglądamy przejmujące kino drogi. Nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny Kafarnaum nie tylko budzi złość na niesprawiedliwość świata, ale gwarantuje też prawdziwe łzy wzruszenia.

Katarzyna Wolanin

nagrody

MFF Cannes 2018 – Nagroda Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego

Nadine Labaki

Urodziła się w 1974 roku w Libanie. Reżyserka, aktorka i producentka. W czasie wojny domowej ukończyła studia audiowizualne na Saint-Joseph University w Bejrucie. Rozpoczynała od tworzenia reklam i wideoklipów. Jej debiutancki film Karmel miał premierę w Cannes i doczekał się dystrybucji w ponad 60 krajach. Jej kino wnikliwie pokazuje libańską rzeczywistość.

Filmografia

2007 Karmel / Sukkar banat / Caramel

2011 Dokąd teraz? / Et maintenant on va où? / where Do We Go Now?

2014 Rio, Eu Te Amo / Rio, I Love You (segment O Milagre)

2018 Kafarnaum / Capharnaüm / Capharnaum

Twórcy

reżyseria Nadine Labaki
scenariusz Nadine Labaki, Jihad Hojeily, Michelle Kesrouani
zdjęcia Christopher Aoun
montaż Konstantin Bock, Laure Gardette
muzyka Khaled Mouzanar
obsada Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Youssef, Cedra Izam, Alaa Chouchnieh, Nadine Labaki
producent Khaled Mouzanar, Michel Merkt, Akram Safa, Pierre Sarraf
produkcja Mooz Films, Michel Merkt
polski dystrybutor Gutek Film
język arabski