English

Kobieta idzie na wojnę

Benedikt Erlingsson
Woman at War / Kona fer í stríð
Islandia, Francja, Ukraina 2018 / 101’
Jasnowidzka i to, co niewidzialne Tam, gdzie człowiek wraca

Islandczyk Benedikt Erlingsson, reżyser komediodramatu O koniach i ludziach, tym razem skupia się na kobiecie, która postanawia walczyć o środowisko. Halla (Halldóra Geirhađsdóttir), dyrygentka lokalnego chóru w małym miasteczku, ma już dość pustych obietnic polityków. – Wychowałem się na przygodach Pippi Pończoszanki – przyznawał z uśmiechem reżyser po premierze filmu w Cannes. W wywiadach nie zapomina też wspomnieć o Bercie Cáceres Flores, aktywistce z Hondurasu zamordowanej w 2016 roku, czy Sigríður Tómasdóttir, która na początku XX wieku ocaliła wodospad będący teraz jedną z głównych atrakcji Reykjavíku. Zupełnie jak one uzbrojona tylko w łuk i strzały Halla po prostu robi swoje. W najmniejszym stopniu niezrażona faktem, że po piętach depcze jej już rząd, początkowo usiłujący obarczyć winą za wyrządzone szkody obcokrajowców, potężna korporacja oraz… grupa muzyków. W końcu nie można ruszyć na wojnę bez odpowiedniego akompaniamentu.

Marta Bałaga

nagrody

Haifa IFF 2018 – Specjalne Wyróżnienie; Hamburg FF 2018 – Art Cinema Award najlepszy film; Ljubljana IFF 2018 – najlepszy film; Montréal Festival of New Cinema 2018 – najlepsza aktorka, Nordic Council’s Film Prize; Portland IFF 2019 – Nagroda Publiczności; Seville European FF 2018 – Nagroda Publiczności; Tromsø IFF 2019 – Nagroda Publiczności; Valladolid IFF 2018 – najlepsza aktorka

Benedikt Erlingsson

Islandzki reżyser, scenarzysta i aktor urodzony w 1969 roku. Zagrał m.in. w filmie Larsa von Triera Szef wszystkich szefów. Popularność przyniósł mu debiutancki film pełnometrażowy O koniach i ludziach, obsypany nagrodami na festiwalach. W dokumencie The Show of Shows przyglądał się zapomnianemu już światu cyrku i wodewilu, a w dramacie Kobieta idzie na wojnę postanowił nawiązać do debat dotyczących środowiska. 

Filmografia

2007 Thanks (short)

2008 Naglinn (short)

2013 O koniach i ludziach / Of Horses and Men

2015 The Show of Shows

2018 Kobieta idzie na wojnę / Kona fer í stríð / Woman at War

Twórcy

reżyseria Benedikt Erlingsson
scenariusz Benedikt Erlingsson, Ólafur Egilsson
zdjęcia Bergsteinn Björgúlfsson
montaż David Alexander Corno
muzyka Davíð Þór Jónsson
obsada Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada, Jörundur Ragnarsson
producent Benedikt Erlingsson, Carine Leblanc, Marianne Slot
produkcja Slot Machine, Gulldrengurinn, Vintage Pictures, Köggull Filmworks
polski dystrybutor M2 Films
język islandzki, hiszpański, angielski, ukraiński
barwa kolor