English

Barany. Islandzka opowieść

Grímur Hákonarson
Rams / Hrútar
Islandia, Dania, Norwegia, Polska 2015 / 93’
pokaz na Rynku - z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
Biały, biały dzień

Pełna czułości „wełniana” opowieść Grímura Hákonarsona. Islandzki reżyser przygląda się wymierającemu powoli światu, w którym paznokcie obcina się nożycami ogrodowymi, a na wpół zamarzniętych pijaczków zbiera z ulicy traktor. Bracia Kiddi i Gummi nie zamienili ze sobą ani jednego słowa od prawie 40 lat. Sporadycznie wymieniają jedynie listy, które dostarcza im pies. Mimo to wciąż mieszkają tuż obok siebie i zgodnie z rodzinną tradycją zajmują się hodowlą ukochanych owiec – słynnych na całą dolinę. Jednak pewnego dnia niezadowolony ze zwycięstwa brata w lokalnym konkursie Gummi dokonuje przerażającego odkrycia. Ludzie myśleli albo za dużo, albo nie o tym, co trzeba. Najczęściej za mało myśleli o owcach – zauważyła kiedyś pisarka Leonie Swann. Chyba nigdy nie była na Islandii.

Marta Bałaga

nagrody

MFF w Cannes 2015 – Nagroda Główna w sekcji Inne Spojrzenie; Camerimage 2015 – Srebrna Żaba; MFF w Lublanie 2015 – najlepszy film; MFF w Salonikach 2015 – Złoty Aleksander; MFF w Transylwanii 2015 – Nagroda Publiczności, Specjalna Nagroda Jury

Grímur Hákonarson

Islandzki reżyser urodzony w 1977 roku. Absolwent praskiej szkoły filmowej FAMU. Jego krótkometrażowy film dyplomowy Slavek the Shit zaprezentowano na MFF w Cannes, debiutancki Kamień elfów przyniósł mu natomiast nominację do nagrody Eddy za najlepszy scenariusz. Drugi film pełnometrażowy Hákonarsona Barany. Islandzka opowieść wyróżniono Nagrodą Główną w sekcji Inne Spojrzenie w Cannes. Pokazywany w kinach także w Polsce, okazał się festiwalowym przebojem na całym świecie.

Wybrana filmografia

2002 Varði Goes Europe

2008 Summerland / Kamień elfów

2012 A Pure Heart

2015 Barany. Islandzka opowieść / Rams 

2018 Little Moscow

Twórcy

reżyseria Grímur Hákonarson
scenariusz Grímur Hákonarson
zdjęcia Sturla Brandth Grøvlen
montaż Kristján Loðmfjörð
muzyka Atli Örvarsson
obsada Sigurður Sigurjónsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Bøving, Jón Benónýsson, Gunnar Jónsson
producent Grímar Jónsson
polski dystrybutor Gutek Film
język islandzki