English

Blue

Derek Jarman
Wielka Brytania 1993 / 79’
Kanał

Ostatni pełnometrażowy film Dereka Jarmana to czysty błękit. Jednolita, niebieska kurtyna spuszczona na ekran niczym jedno z płócien Yves’a Kleina. Seans jednak trwa. Spoza kadru docierają odgłosy dnia codziennego i fragmenty dziennika umierającego reżysera, który czytają jego zaprzyjaźnieni aktorzy, Tilda Swinton i Nigel Terry, oraz on sam. Szum morza, kroki na szpitalnym korytarzu, imiona zmarłych na AIDS bliskich, które wracają jak posępny refren. W tym intymnym słuchowisku jeszcze raz splatają się najważniejsze wątki w twórczości Brytyjczyka – poezja i polityka, mężczyźni i sztuka, miłość i śmierć. Blue, choć pozbawiony obrazu, nie jest wyrazem zwątpienia w siłę kina ani eksperymentem wyłącznie dla wytrwałych widzów. Ta kronika odchodzenia w czasach, gdy AIDS było ostatecznym wyrokiem, bardziej niż jakakolwiek fabuła pozwala odczuć sytuację reżysera – Jarman w ostatnich miesiącach życia tracił wzrok, a niebieski był ostatnim kolorem, który dostrzegał. Po 20 latach  Blue wciąż emanuje niezwykłą siłą.

Mariusz Mikliński

nagrody

MFF w Edynburgu 1993 – najlepszy nowy film brytyjski; FF w Sztokholmie 1994 – honorowe wyróżnienie

Derek Jarman

Urodzony w 1942 roku w Northwood w Wielkiej Brytanii. Ikona kina queer i kontrkultury, artysta i aktywista. Ceniony scenograf (m.in.  Diabły Kena Russella), twórca eksperymentalnych filmów na taśmie Super 8 mm, wytrawny ogrodnik. W pełnym metrażu zadebiutował w 1976 roku  Sebastianem – gejowską interpretacją legendy o świętym. Homoseksualne wątki wyszukiwał w literaturze (Szekspirowskie  Anielskie rozmowy), w życiorysach postaci historycznych ( Edward II) i przedstawicieli świata kultury ( Wittgenstein). Połączenie niepowtarzalnej queerowej estetyki i punkowego, anarchizującego przesłania było dla Jarmana elementem sprzeciwu wobec konserwatywnej rzeczywistości. Zmarł na AIDS w roku 1994. Bohater retrospektywy podczas trzeciej edycji MFF Nowe Horyzonty.

Wybrana filmografia

1976 Sebastian / Sebastiane

1979 Burza / The Tempest

1986 Anielskie rozmowy / The Angelic Conversation

1993 Wittgenstein

1993 Blue

Twórcy

reżyseria Derek Jarman
scenariusz Derek Jarman
muzyka Momus, Simon Fisher-Turner
obsada John Quentin, Tilda Swinton, Derek Jarman, Nigel Terry
producent Takashi Asai, James Mackay
produkcja Basilisk Communications, Uplink Co., Arts Council of Great Britain, Channel Four Films, BBC Radio (Radio 3), Opal
właściciel praw British Film Institute (BFI)
język angielski
barwa kolor