English

Smak crème brûlée

Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
The Taste of Crème Brûlée / O Sabor do Leite Creme
Portugalia 2012 / 74’
Pocztówki z granicy Transatlantyk

Dwie siostry staruszki mieszkają w starym domu w Beira Alta, wybudowanym przez ich ojca naprzeciwko szkoły, w której pracowały jako nauczycielki. Sfotografowany z należnym mu szacunkiem i elegancją w długich statycznych ujęciach, zanurzony w przeszłości, pełen pamiątek i detali Smak crème brûlée opowiada także tę większą historię. Kadr po kadrze, zmieniając perspektywę, twórcy budują mentalną mapę domu, byśmy mogli obracać nim w myślach jak szkatułką ze wspomnieniami. Życie upływa tu spokojnie pod znakiem ręcznych robótek i spacerów po ogrodzie, bez planów na przyszłość, w oczekiwaniu na niewiadome. Ostatnie lata, a może miesiące życia osładza siostrom przyjemność obcowania ze światem, dostrzegania jego walorów. Kiedy zobaczyłem ten dom po raz pierwszy – mówił Hiroatsu Suzuki – przed oczami stanął mi jak żywy dom mojej babki w Kioto, w którym spędzałem w dzieciństwie wakacje. Wielu widzów, oglądając film, miało to samo skojarzenie. To nasza wspólna pamięć, niezależnie od miejsca, z którego pochodzimy.        

Agnieszka Szeffel

Hiroatsu Suzuki

Filmowiec-samouk i artysta wizualny. Od najmłodszych lat czas spędzał w muzeach i klubach filmowych w Kioto, oglądając klasyczne filmy japońskie i zagraniczne. Po kilku doświadczeniach w obszarze kina niezależnego przeniósł się na Okinawę, gdzie uwieczniał na fotografiach wiejskie tereny. Następnie wyruszył do Europy, by doskonalić swój talent w dziedzinie fotografii i poznawać europejskie kino. Po obejrzeniu kilku portugalskich filmów dotarł do Portugalii. Spotkał tam Rossanę Torres i zaczął kręcić filmy w okolicach Mértoli w regionie Alentejo. 

Filmografia

2009 Zielony pas / Cordão Verde / Green Belt (short, co-dir.)

2012 Smak crème brûlée / O Sabor do Leite Creme / The Taste of Crème Brûlée (co-dir.)

2018 Ziemia / Terra / The Earth (co-dir.)

Rossana Torres

Urodziła się poza Portugalią, z której rodzice wyemigrowali z powodów politycznych. Będąc jeszcze dzieckiem, przeniosła się do kraju i zamieszkała w rodzinnej wiosce z dziadkami. Po rewolucji goździków w 1974 roku dołączyła do rodziców w Lizbonie, skończyła tam studia w dziedzinie sztuk pięknych i kinematografii. Przez kilka lat pracowała jako montażystka. Od 25 lat mieszka w Mértoli w regionie Alentejo, prowadzi wartsztaty dla dzieci i młodzieży z fotografii i wideo. Założyła Entre Imagem, filmę producencką, która prowadzi też działalność kulturalną i edukacyjną. 

Filmografia

2009 Zielony pas / Cordão Verde / Green Belt (short, co-dir.)

2012 Smak crème brûlée / O Sabor do Leite Creme / The Taste of Crème Brûlée (co-dir.)

2018 Ziemia / Terra / The Earth (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
scenariusz Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
zdjęcia Hiroatsu Suzuki
montaż Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
dźwięk Rossana Torres
producent Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
produkcja Entre Imagem, Acert
właściciel praw Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
język portugalski
barwa kolor