English

Zielony pas

Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
Green Belt / Cordão Verde
Portugalia 2009 / 33’
Urodziny

Rodzinne strony mieszkającej w Mértoli Rossany Torres, studentki António Reisa, oglądane wspólnie z Japończykiem z Kioto, Hiroatsu Suzukim, który lata spędził na Okinawie. Co mogą razem zobaczyć? Regularność linii krajobrazu, zagadkowość tradycyjnych rzemiosł, prostotę świata sprzed przełomów. 

Agnieszka Szeffel

Hiroatsu Suzuki

Filmowiec-samouk i artysta wizualny. Od najmłodszych lat czas spędzał w muzeach i klubach filmowych w Kioto, oglądając klasyczne filmy japońskie i zagraniczne. Po kilku doświadczeniach w obszarze kina niezależnego przeniósł się na Okinawę, gdzie uwieczniał na fotografiach wiejskie tereny. Następnie wyruszył do Europy, by doskonalić swój talent w dziedzinie fotografii i poznawać europejskie kino. Po obejrzeniu kilku portugalskich filmów dotarł do Portugalii. Spotkał tam Rossanę Torres i zaczął kręcić filmy w okolicach Mértoli w regionie Alentejo. 

Filmografia

2009 Zielony pas / Cordão Verde / Green Belt (short, co-dir.)

2012 Smak crème brûlée / O Sabor do Leite Creme / The Taste of Crème Brûlée (co-dir.)

2018 Ziemia / Terra / The Earth (co-dir.)

Rossana Torres

Urodziła się poza Portugalią, z której rodzice wyemigrowali z powodów politycznych. Będąc jeszcze dzieckiem, przeniosła się do kraju i zamieszkała w rodzinnej wiosce z dziadkami. Po rewolucji goździków w 1974 roku dołączyła do rodziców w Lizbonie, skończyła tam studia w dziedzinie sztuk pięknych i kinematografii. Przez kilka lat pracowała jako montażystka. Od 25 lat mieszka w Mértoli w regionie Alentejo, prowadzi wartsztaty dla dzieci i młodzieży z fotografii i wideo. Założyła Entre Imagem, filmę producencką, która prowadzi też działalność kulturalną i edukacyjną. 

Filmografia

2009 Zielony pas / Cordão Verde / Green Belt (short, co-dir.)

2012 Smak crème brûlée / O Sabor do Leite Creme / The Taste of Crème Brûlée (co-dir.)

2018 Ziemia / Terra / The Earth (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
scenariusz Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
zdjęcia Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
montaż Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
dźwięk Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
producent Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
właściciel praw Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
język portugalski
barwa kolor