English

Ostry odległy łoskot

Jorge López Navarrete
Rough Remote Rumble / Ronco rumor remoto
Hiszpania 2018 / 74’
Mgła Pocztówki z granicy

Stary mężczyzna wyrusza do rodzinnej wioski wysoko w górach. Nikt mu jednak nie wyjdzie naprzeciw. Prymitywny dom, w którym spędził dzieciństwo, stoi pusty, porzucony lata temu, z oknami zaślepionymi kamieniami. Na miejscu czeka już buldożer, by zrównać go z ziemią. Milczący bohater nie walczy z okolicznościami, ale postanawia oddać hołd swoim korzeniom – „pochowa” swój dom. Sam rozbiera budowlę, pracą własnych rąk, kamień po kamieniu. A następnie w zaskakującej formie zwróci je naturze. Ascetyczny, pozbawiony słów, zjawiskowy wizualnie debiut Jorgego Lópeza Navarrete wykuwa fabularny szkielet z nieoszlifowanych detali – niewzruszonych twarzy, skalnych faktur i miarowych uderzeń młota, które wbijają się w ciszę surowego krajobrazu. Reżyser nie proponuje jednak etnograficznego cinéma vérité. Ostry odległy łoskot staje się filmową kontemplacją nad obsesją ciągłego budowania i niszczenia, procesu kształtowania materii i ciągłej entropii. Ten rytualny wymiar podkreślają świetne, grające kontrastami czarno-białe zdjęcia Omara Quezady.

Mariusz Mikliński

Jorge López Navarrete

Pochodzi z Barcelony, gdzie ukończył kierunek filmowy na Uniwersytecie Pompeu Fabry. W 2013 roku zrealizował krótkometrażowy niezależny film Little Block of Cement…, który rok później zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Odległy łoskot to jego pełnometrażowy debiut, który miał premierę na festiwalu w Ann Arbor.

Wybrana filmografia

2013 Pequeño bloque de cemento con pelo alborotado conteniendo el mar / Little Block of Cement with Dishevelled Hair Containing the Sea (short)

2018 Ostry odległy łoskot / Ronco rumor remoto / Rough Remote Rumble

Twórcy

reżyseria Jorge López Navarrete
scenariusz Jorge López Navarrete
zdjęcia Omar Quezada
montaż Diana Toucedo
obsada Amelia Coronado, David Rodríguez
producent Jorge López Navarrete, Delia García
produkcja Jorge López Navarrete
właściciel praw Jorge López Navarrete
język hiszpański
barwa cz.-b.