English
zaloguj / zarejestruj

Monos – oddział małp

Alejandro Landes
Monos
Kolumbia, Argentyna, Holandia, Niemcy, Szwecja, Urugwaj 2019 / 102’
La Quietud Rojo

Człowiek ma prawo do niezabijania. Do tego, by się zabijania nie uczyć – pisała kiedyś Swietłana Aleksijewicz. Nastoletnich bohaterów drugiego filmu fabularnego Alejandro Landesa pozbawiono jednak wyboru. W zjawiskowo sfilmowanej historii pozostawionego w samym sercu dżungli oddziału małych partyzantów można dopatrzyć się wpływu Czasu apokalipsy Francisa Forda Coppoli, ale Landes ani przez chwilę nie zapomina o wieku „żołnierzy”. Zamiast stawiać kolejny krok w niepewną, brutalną dorosłość pod dyktando tajemniczej Organizacji, najchętniej cofnęliby się w czasie. Stęsknieni za telewizją i matczyną czułością, skupiają się na życiu swojej małej grupy, do której wkrótce dołączą amerykańska zakładniczka i krowa imieniem Shakira. Z niewinnych twarzy szybko jednak znikną uśmiechy, bo ta zabawa w wojnę będzie miała jak najbardziej realne skutki. Monos – oddział małp słusznie okrzyknięto wydarzeniem ostatniej edycji festiwalu Sundance, gdzie film zdobył Specjalną Nagrodę Jury. Na uwagę zasługuje również hipnotyczna muzyka Miki Levi.

Marta Bałaga

nagrody

FF Sundance 2019 – Specjalna Nagroda Jury (Konkurs Międzynarodowy); Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych w Buenos Aires 2019 – najlepsza muzyka (Mica Levi); FF w Cartagenie 2019 – Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu kolumbijskiego; MFF w Transylwanii 2019 – najlepszy film

Alejandro Landes

Reżyser urodzony w 1980 roku w Brazylii, dorastał w Ekwadorze i Kolumbii. Jego debiutancki dokument Cocalero (2007), poświęcony politykowi Evo Moralesowi, pokazano na festiwalu Sundance. Jego drugi film fabularny Monos – oddział małp, opowiadający o nastoletnich partyzantach, wyróżniono m.in. na Sundance i na festiwalu w Transylwanii, gdzie przyznano mu główną nagrodę. Wcześniejszy, oparty na faktach Porfirio (2011) światową premierę miał w sekcji Piętnastka Reżyserów na MFF w Cannes.

Filmografia

2007 Cocalero

2011 Porfirio

2019 Monos – oddział małp / Monos

Twórcy

reżyseria Alejandro Landes
scenariusz Alejandro Landes, Alexis Dos Santos
zdjęcia Jasper Wolf
montaż Ted Guard, Yorgos Mavropsaridis, Santiago Otheguy
muzyka Mica Levi
obsada Sofia Buenaventura, Julian Giraldo, Karen Quintero, Laura Castrillón, Deiby Rueda, Paul Cubides, Sneider Castro
producent Alejandro Landes, Cristina Landes, Santiago A. Zapata
produkcja Stela Cine
polski dystrybutor Against Gravity
język hiszpański, angielski
barwa kolor