English

Tajemnice Morza Sargassowego

Syllas Tzoumerkas
The Miracle of the Sargasso Sea / To thávma tis thálassas ton Sargassón
Grecja, Niemcy, Holandia, Szwecja 2019 / 121’
Jezioro dzikich gęsi Wysoka dziewczyna

Doskonale zagrany psychologiczny kryminał jednego z najważniejszych twórców greckiej Nowej Fali. Umiejscowiona w miasteczku portowym opowieść o dwóch kobietach, które nieoczekiwanie połączy mroczna, głęboko skrywana tajemnica. Elisabeth (Angeliki Papoulia, znana z filmów Yorgosa Lanthimosa) to nieustraszona, ale też uzależniona od alkoholu szefowa policji, która została zmuszona do opuszczenia Aten i objęcia prowincjonalnej placówki. Samotna Rita (Youla Boudali) pracuje w fabryce przy połowie węgorzy i pragnie wyrwać się spod wpływu brata, lokalnej gwiazdy nocnych klubów (Christos Passalis). Ich drogi skrzyżują się pewnej feralnej nocy, która na zawsze odwróci układ sił w miasteczku. Bogaty w szczegóły i krytyczny portret podupadłej greckiej miejscowości łączy się w filmie z emancypacyjną, feminizującą narracją oraz namysłem nad systemową krzywdą, jakiej doświadczają najsłabsi członkowie społeczeństwa. Nad całością unosi się klimat kina noir, z komisarz Elisabeth przedzierającą się przez labirynt niejasnych ludzkich relacji. Porównywany do dzieł Davida Lyncha film Tzoumerkasa (Płomień) wciąga nas w kolejne kręgi zła, z których wyjście może okazać się bardzo trudne.

Sebastian Smoliński

Syllas Tzoumerkas

Urodził się w 1978 roku w Salonikach. Studiował teatrologię, reżyserię i aktorstwo w Atenach, Utrechcie i Nowym Jorku. Jego film krótkometrażowy Ta matia pou trone brał udział w konkursie sekcji Cinéfondation na MFF w Cannes w 2001 roku, następnie otrzymał Nagrodę Jury w Karlowych Warach. Tzoumerkas zadebiutował w pełnym metrażu w 2010 roku filmem Ojczyzna, który miał premierę na festiwalu w Wenecji w ramach Tygodnia Krytyki. Brał również udział w konkursie podczas 11. NH. Jego drugi film pełnometrażowy Płomień pokazywany był m.in. w konkursie głównym MFF w Locarno w 2014 roku.

Filmografia

1998 I Kalothanati (short)

1999 Ta matia pou trone / The Devouring Eyes (short)

2002 Vrohi / Rain (short)

2010 Ojczyzna / Hòra proèlefsis / Homeland

2014 Płomień / A Blast

2017 A Manifesto for the Un-communal (short doc.)

2019 Tajemnice Morza Sargassowego / To thávma tis thálassas ton Sargassón / The Miracle of the Sargasso Sea

Twórcy

reżyseria Syllas Tzoumerkas
scenariusz Youla Boudali, Syllas Tzoumerkas
zdjęcia Petrus Sjövik
montaż Andreas Wodraschke
muzyka Jean-Paul Wall, drog_A_tek, Phoebus
obsada Angeliki Papoulia, Youla Boudali, Christos Passalis, Argyris Xafis, Thanasis Dovris,
producent Maria Drandaki, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith, Olle Wirenhed, Anthony Muir
produkcja Homemade Films, unafilm, PRPL, Kakadua Filmproduktion, Film i Väst, ZDF/Arte, Eurimages, Greek Film Centre, Film- und Medienstiftung NRW, Nederlands Filmfonds, Svenska Filminstitutet, Creative Europe Media
polski dystrybutor Against Gravity
język grecki, angielski
barwa kolor