English

Maggie

Yi Ok-seop
Korea Południowa 2018 / 88’
Dobre dziewczyny Maiden

Niewielkim szpitalem wstrząsa skandalik – światło dzienne ujrzała klisza rentgenowska, na której widnieje niezbity dowód, że jakaś para w laboratorium bawiła się w doktora. Do winy poczuwa się pielęgniarka Yoon-young i jej chłopak, który potrafi kreślić tuszem kosmiczne tatuaże. Tymczasem prawie wszyscy pracownicy z jakiegoś powodu biorą urlop zdrowotny – czyżby także mieli coś na sumieniu? Co mają z tym wspólnego pojawiające się nagle na ulicach Seulu głębokie kratery? I co na ten temat sądzi gadający sum? Debiut koreańskiej reżyserki to operujący absurdalnym humorem esej o szczerości, zaufaniu i druzgocących nieporozumieniach. Każdy kadr jest cukierkiem, a błyskotliwy montaż wciąga widza w grę zaskakujących wizualnych skojarzeń. Lekkość formy podszyta jest jednak dyskretną melancholią, a w lakonicznych wymianach zdań między bohaterami kryje się coś więcej niż zgrabna anegdota. Przepastne dziury w chodnikach wydają się sprawiać mieszkańcom miasta mniej problemów niż wyrwy w międzyludzkich relacjach.

Jagoda Murczyńska

nagrody

FF w Osace 2019 – najlepszy film; MFF w Pusan 2018 – aktorka roku, Nagroda Arthouse, Nagroda Citizen Reviewers, Nagroda KBS

Yi Ok-seop

Urodzona w 1987 roku absolwentka Seoul Institute of the Arts oraz Korean Academy of Film Arts. Zadebiutowała w 2010 roku krótkometrażowym Please, Find My Mom, a dzięki kolejnym krótkim filmom zyskała status nadziei koreańskiego kina niezależnego. Maggie to jej pełnometrażowy debiut, który pokazywano m.in. na festiwalach w Rotterdamie i Pusan. 

Filmografia

2010 Please, Find My Mom (short)

2014 A Dangerous Woman (short)

2017 Girls on Top (short)

2018 Maggie

Twórcy

reżyseria Yi Ok-seop
scenariusz Yi Ok-seop, Koo Kyo-hwan
zdjęcia Lee Jaeu
montaż Yi Ok-seop, Koo Kyo-hwan
muzyka Jeon Sang-jun
obsada Lee Joo-young, Moon So-ri, Koo Kyo-hwan
producent Koo Kyo-hwan
produkcja 2X9HD
polski dystrybutor Pięć Smaków Kino Azji
język koreański