English

The Lodge

Severin Fiala, Veronika Franz
Wielka Brytania, USA 2019 / 108’
Synowie Danii Wycieczka

Twórcy Widzę, widzę znów zajmują się życiem rodzinnym, skupiając się na tym, co mroczne i niewypowiedziane. Doskonały horror (zrealizowany we współpracy z legendarną brytyjską wytwórnią Hammer) przenosi nas do chatki na pustkowiu, gdzie pierwsze wspólne święta ma spędzić patchworkowa rodzina: dwoje dzieci, ich ojciec i jego nowa dziewczyna. Rodzeństwo Aidan i Mia nie kryją gniewu wobec ślubnych planów pary. Obwiniają Grace o tragedię, jaka spotkała ich matkę, i nawet nie udają sympatii do delikatnej, nieśmiałej dziewczyny. Kiedy ta zostaje z dziećmi sama, Aidan i Mia nie tylko robią wszystko, by uprzykrzyć jej życie, lecz także zaczynają grzebać w przeszłości Grace. Nagle zaczynają dziać się dziwne rzeczy – coś gaśnie, coś znika. Do drzwi łomocze międzypokoleniowa trauma, religijne szaleństwo przenika przez ściany, w piwnicy skrada się złość, a skute lodem jezioro staje się lustrem dla zamrożonych, lecz gwałtownie topniejących emocji. Już od pierwszych scen napięcie trzyma nas w żelaznym uścisku. The Lodge jest nie tylko majstersztykiem gatunku. Horror stał się dla twórców fantastycznym pretekstem do opowieści o demonach dzieciństwa i zadanych wówczas ranach, których nie zagoi czas. 

Małgorzata Sadowska

Severin Fiala

Urodził się w Horn w 1985 roku. Oglądał, pisał scenariusze i realizował filmy, odkąd skończył 11 lat. Studiował w Akademii Filmowej w Wiedniu, pracował dla Czerwonego Krzyża. Wraz z Ulrike Putzer nakręcił m.in. nagradzany na festiwalach krótki metraż Elephant Skin (2009). Po raz pierwszy współpracował z Veroniką Franz przy dokumencie Kern (2012). Ich Widzę, widzę (konkurs Nowe Horyzonty w 2015 roku) debiutowało w weneckiej sekcji Orizzonti, a The Lodge prezentowane było na Sundance. 

Wybrana filmografia

2009 Elefantenhaut / Elephant Skin (short)

2012 Kern (doc.)

2013 Dreh & Trink / Shoot & Drink (short, doc.)

2014 Widzę, widzę / Ich seh, Ich seh / Goodnight Mommy

2018 Atlas zła (segment Die Trud) / The Field Guide to Evil

2019 The Lodge

Veronika Franz

Urodziła się w 1965 roku w Wiedniu. Pracuje jako dziennikarka dla austriackiego dziennika „Kurier”, pisze scenariusze do filmów dokumentalnych oraz fabularnych wraz z Ulrichem Seidlem (UpałyImport/Export, trylogia Raj). Jej debiutem reżyserskim był dokument Kern (2012). Widzę, widzę miało premierę w weneckiej sekcji Orizzonti, a The Lodge prezentowane było na Sundance.

Filmografia

2012 Kern (doc.)

2014 Widzę, widzę / Ich seh, Ich seh / Goodnight Mommy

2018 Atlas zła (segment Die Trud) / The Field Guide to Evil

2019 The Lodge

Twórcy

reżyseria Severin Fiala, Veronika Franz
scenariusz Sergio Casci, Veronika Franz, Severin Fiala
zdjęcia Thimios Bakatakis
montaż Michael Palm
muzyka Danny Bensi, Saunder Jurriaans
obsada Riley Keough, Jaeden Martell, Lia McHugh, Alicia Silverstone, Richard Armitage, Daniel Keough
producent Simon Oakes, Aliza James, Aaron Ryder
produkcja FilmNation Entertainment, Hammer Films
właściciel praw UIP
język angielski