English
zaloguj / zarejestruj

Boska miłość

Gabriel Mascaro
Divine Love / Divino Amor
Brazylia, Urugwaj, Dania, Norwegia, Chile 2019 / 100’
Angelo Córki ognia

Najseksowniejszy film tegorocznego Berlinale, ekscentryczna wizja przyszłości, która powinna spodobać się fanom kina Gaspara Noé i Andrzeja Żuławskiego. Brazylia, rok 2027. Choć społeczeństwo stało się radykalnie konserwatywne, w powietrzu nieustannie czuć zmysłowość. Z tego paradoksu zdaje sobie sprawę Joana, bogobojna urzędniczka w średnim wieku, która próbuje rozwiązać swoje problemy małżeńskie na spotkaniach kolektywu terapeutycznego Divino Amor. Proponowane w trakcie sesji niekonwencjonalne metody uzdrawiania relacji międzyludzkich przysparzają grupie popularności i na zawsze odmienią życie jej członków. W Boskiej miłości 35-letni reżyser Gabriel Mascaro (Neonowy byk) potwierdza status wielkiej nadziei współczesnego kina artystycznego. Południowoamerykański twórca w świeży sposób patrzy na odwieczny, perwersyjny związek religii i seksu, a także udowadnia, że potrafi pokazać go w interesującym kluczu wizualnym. Przedstawiona na ekranie hipnotyzująca, oświetlona neonami Brazylia przyszłości sprawia wrażenie miejsca jednocześnie przerażającego i dziwnie magnetycznego.

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Guadalajarze 2019 – nagroda FEISAL dla najlepszego filmu

Gabriel Mascaro

Urodzony w 1983 roku w Recife brazylijski reżyser filmowy i artysta wizualny. Ukończył studia w zakresie komunikacji społecznej na Uniwersytecie Federalnym w Pernambuco. Karierę filmową rozpoczął od realizacji wysoko cenionych przez krytykę filmów dokumentalnych. Prawdziwy rozgłos przyniósł mu jednak dopiero zrealizowany w 2015 roku fabularny Neonowy byk, za którego otrzymał m.in. nagrodę na MFF w Wenecji.

Wybrana filmografia

2008 KFZ-1348 / The Beetle KFZ-1348 (doc.)

2009 Um Lugar ao Sol / High-Rise (doc.)

2012 Doméstica / Housemaids (doc.)

2014 August Winds / Ventos de Agosto

2015 Neonowy byk / Boi Neon / Neon Bull 

Twórcy

reżyseria Gabriel Mascaro
scenariusz Gabriel Mascaro, Rachel Daisy Ellis, Esdras Bezerra, Lucas Paraizo
zdjęcia Diego García
montaż George Cragg, Fernando Epstein, Lívia Serpa, Eduardo Serrano
muzyka Juan Campodónico, DJ Dolores, Santiago Marrero, Cláudio N., Otavio Santos
obsada Dira Paes, Julio Machado, Teca Pereira
producent Rachel Daisy Ellis, Rodrigo Plá, Katrin Pors
produkcja Desvia, Malbicho Cine, Snowglobe Films, Jirafa, Mer Film, Bord Cadre Films, Film i Väst, Canal Brasil, Globo Filmes, House on Fire
właściciel praw Memento
język portugalski
barwa kolor