English

Chroma. Księga kolorów

Balans Ambient Room #3 - IP Group Kasia Kmita Panorama Horyzontalna. Kodry

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty przygotowuje światową prapremierę spektaklu Chroma. Księga kolorów według książki Dereka Jarmana. Eseje o kolorach napisane przez brytyjskiego reżysera, kultową postać lat 80. i 90., bohatera nowohoryzontowej retrospektywy w 2003 roku, są pieśnią pochwalną na cześć życia, a zarazem spowiedzią, testamentem i pożegnaniem ze światem - Jarman pisał tę książkę, umierając na AIDS i tracąc wzrok. Odchodzenie, ciemnienie świata jest więc punktem wyjścia wrocławskiego spektaklu, podobnie jak w Blue, ostatnim filmie Jarmana. Co zostaje w pamięci, kiedy nie możesz już nic zobaczyć, kiedy kolory, które wypełniały twoje życie, są tylko wspomnieniem? Jak zachować godność i nadzieję, przechodząc na drugą stronę? To także opowieść o wykluczeniu, stygmatyzacji, naznaczeniu.

Wrocławską Chromę reżyseruje Rafał Matusz, muzykę napisał Piotr Dziubek, multimedia przygotował Zachariasz Jędrzejczyk, a za ruch sceniczny odpowiada Małgorzata Fijałkowska. Autorem polskiego przekładu książki i współdramaturgiem spektaklu jest Paweł Świerczek. Na scenie zobaczymy Błażeja Wójcika (Capitol) i Przemysława Kozłowskiego (Wrocławski Teatr Współczesny) w aktorskim dwugłosie odchodzącego artysty i jego alter ego - przewodnika po świecie ciemności pomagającego mu przejść na drugi brzeg.

Premiera Chromy. Księgi kolorów odbędzie się 27 lipca 2019 roku podczas festiwalu Nowe Horyzonty na Scenie Restauracja w Teatrze Muzycznym Capitol. Na kolejne spektakle zapraszamy w dniach 28-30 lipca.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

scenariusz, dramaturgia: Rafał Matusz i Paweł Świerczek
przekład: Paweł Świerczek
reżyseria, scenografia, kostiumy: Rafał Matusz
muzyka, kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek
multimedia: Zachariasz Jędrzejczyk
choreografia, ruch sceniczny: Małgorzata Fijałkowska
występują: Przemysław Kozłowski (Wrocławski Teatr Współczesny) i Błażej Wójcik oraz Katarzyna Płachta-Styrna (altówka) i Emilia Danilecka (wiolonczela)

Na podstawie książki Chroma: A Book of Colour
© Copyright 1994 by Derek Jarman

www.teatr-capitol.pl/spektakle/chroma

Zdjęcia z prób: BTW Photographers / Teatr Muzyczny Capitol

Rafał Matusz

Reżyser, dramaturg, marketing manager. Urodzony we Wrocławiu w 1973 roku. Student Krystiana Lupy i Jerzego Jarockiego. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Asystent Jerzego Jarockiego (Pułapka Różewicza i Płatonow Czechowa, obie realizacje w Teatrze Polskim we Wrocławiu), asystent Mikołaja Grabowskiego przy realizacjach teatru telewizji w Krakowie. Absolwent zarządzania kulturą - studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Europeum”. Jako reżyser debiutował w 1995 roku Lekcją Ionesco w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, przygotował kilkadziesiąt spektakli w wielu teatrach w Polsce, napisał cztery sztuki teatralne, z czego dwie wystawiano w zawodowych teatrach. Jako dramaturg związany z Agencją Dramatu i Teatru w Warszawie (ADiT). W 2014 roku dla Oławskiego Centrum Kultury przygotował film Powroty w ramach prowadzonych autorskich warsztatów filmowych. Jest współautorem kontrowersyjnej książki Wołając do Hille, która została wydana w 2018 roku przez wydawnictwo NovaeRes. Prowadził warsztaty teatralne dla grup aktorskich w Chojnicach, Gorzowie Wielkopolskim i Wrocławiu.