English

Młody Ahmed

Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Young Ahmed / Le jeune Ahmed
Belgia, Francja 2019 / 84’
Matthias i Maxime Mowa ptaków

Bracia Dardenne nie boją się ryzykownych tematów, czego dowodzą w najnowszym, nagrodzonym za reżyserię na MFF w Cannes filmie o 13-latku zafascynowanym radykalnym islamem. Tytułowy Ahmed od rozrywek czy kontaktów z rówieśnikami woli czytanie Koranu i naukę u zaprzyjaźnionego imama. Jego zachowanie wkrótce staje się problemem zarówno dla rodziny, jak i nauczycieli. Chłopiec nie podaje ręki kobietom, innowierców nie toleruje, jest głuchy na lamenty troskliwej matki, na dodatek zaczyna przejawiać skłonność do przemocy. To wszystko sprowadza go na złą drogę, a w rezultacie – do zakładu poprawczego. Otoczony znakomitą opieką, resocjalizowany na różne sposoby, pozornie traci swój rewolucyjny zapał. Ahmed pozostaje nieprzenikniony, z twarzą pozbawioną emocji wydaje się czasem wcieleniem czystości, kiedy indziej zaś czystego zła. Jak zwykle u francuskiego duetu realistyczna opowieść o palącym problemie współczesności nabiera cech przypowieści. Nie ma tu publicystyki, są za to trudne pytania, na które nikt nie znajduje odpowiedzi. 

Karol Owczarek

nagrody

MFF w Cannes 2019 – najlepszy reżyser

Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Francuski duet reżyserów, producentów i scenarzystów. Karierę rozpoczęli w latach 70., ale uwagę międzynarodowej krytyki zwrócili dopiero filmem Obietnica (1996). Trzy lata później ich  Rosetta zdobyła canneńską Złotą Palmę. Od tamtej pory sukcesywnie umacniają swoją pozycję, kolekcjonując kolejne nagrody. Chętnie pracują z naturszczykami. Tworzą minimalistyczne, zorientowane społecznie kino.

Filmografia

1996 Obietnica / La Promesse

1999 Rosetta

2002 Syn / Le fils / The Son

2005 Dziecko / L’enfant / The Child

2008 Milczenie Lorny / Le silence de Lorna / Lorna's Silence

2011 Chłopiec na rowerze / Le gamin au vélo / The Kid with a Bike

2014 Dwa dni, jedna noc / Deux jours, une nuit / Two Days, One Night

2016 Nieznajoma dziewczyna / La fille inconnue / The Unknown Girl

2019 Młody Ahmed / Le jeune Ahmed / Young Ahmed

Twórcy

reżyseria Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
scenariusz Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
zdjęcia Christine Plenus
montaż Marie-Hélène Dozo
muzyka Valène Leroy
obsada Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou
producent Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd
produkcja Les Films du Fleuve, Archipel 35, France 2 Cinéma, Proximus, RTBF - Radio Télévision Belge de la Communauté Française
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski