English

Ból i blask

Pedro Almodóvar
Pain and Glory / Dolor y gloria
Hiszpania 2019 / 113’
Dzięki Bogu

Entuzjastycznie przyjęty przez krytykę, wielki powrót Pedra Almodóvara. Głównym bohaterem Bólu i blasku jest reżyser filmowy Salvador Mallo (nagrodzony Złotą Palmą w Cannes Antonio Banderas), pogrążony w kryzysie, kochany przez publiczność reżyser. Salvador zrywa kolejne więzy ze światem i zwraca się ku przeszłości: ku czasom dzieciństwa, ku pierwszej wielkiej miłości i momentowi, w którym kino stało się dla niego sensem życia. Ból i blask, choć zaskakująco kameralny i wyciszony, jednocześnie zawiera w sobie wszystko to, za co kochamy Almodóvara. Hiszpański twórca po raz kolejny zachwyca wrażliwością wizualną, zgrabnie łączy subtelność z ekscentrycznym poczuciem humoru i daje upust swojej miłości do X muzy. Liczne wątki autotematyczne sprawiły, że dziennikarze w Cannes nie bez racji dostrzegli w Bólu i blasku wariację na temat nieśmiertelnego Osiem i pół Felliniego. Nowy film Almodóvara powinien spodobać się także wszystkim tym, którzy kilka lat temu zakochali się w Wielkim pięknie Paola Sorrentina.

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Cannes 2019 – najlepszy aktor

Pedro Almodóvar

Urodzony w 1949 roku reżyser, scenarzysta, producent, okazjonalnie także aktor filmowy. Jeden z najważniejszych autorów współczesnego kina. W młodości był jedną z najważniejszych figur ruchu La movida madrileña, który rozwinął się wraz z liberalizacją życia społecznego po śmierci generała Franco. Jako reżyser Almodóvar słynie ze szczególnej wrażliwości wizualnej, zamiłowania do gry z kiczem i z zainteresowania seksualnością. Do jego najważniejszych filmów należą Kobiety na skraju załamania nerwowego (nagroda za scenariusz na MFF w Wenecji), Wszystko o mojej matce (nagroda za reżyserię na MFF w Cannes), Porozmawiaj z nią (Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny).

Wybrana filmografia

1988 Kobiety na skraju załamania nerwowego / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1993 Kika

1997 Drżące ciało / Carne trémula / Live Flesh

1999 Wszystko o mojej matce / Todo sobre mi madre / All About My Mother

2002 Porozmawiaj z nią / Hable con ella / Talk to Her

2004 Złe wychowanie / La mala educación / Bad Education

2006 Volver

2013 Przelotni kochankowie / Los amantes pasajeros / I'm So Excited

2016 Julieta

2019 Ból i blask / Dolor y gloria / Pain and Glory

2020 Ludzki głos / La Voz Humana / The Human Voice

Twórcy

reżyseria Pedro Almodóvar
scenariusz Pedro Almodóvar
zdjęcia José Luis Alcaine
montaż Teresa Font
muzyka Alberto Iglesias
obsada Penélope Cruz, Antonio Banderas, Leonardo Sbaraglia
producent Agustín Almodóvar, Esther García
produkcja El Deseo
polski dystrybutor Gutek Film
język hiszpański