English

Śpiew ptaków

Albert Serra
Birdsong / El cant dels ocells
Hiszpania 2008 / 98’
Czekając na Sancho Imiona Chrystusa

Trzej Królowie przemierzają skaliste bezdroża, by oddać hołd dziecku, którego nie znają. Biblia nie istnieje, niewiadomy jest cel, ani kierunek tej podróży, ani czas, jaki zajmie. To pionierzy gotowi zderzyć się z absurdalnością swojej misji i z ryzykiem profanacji. Twarz jest zawsze interesująca – twierdzi Serra – ale wystarczy odsunąć od siebie człowieka i co pozostaje? Czarno-biały, minimalistyczny Śpiew ptaków umieszcza ludzkie sylwetki w odległych perspektywach, znajdując spektakularną formę na opowiedzenie o magicznym początku chrześcijaństwa. Krytycy zwrócili uwagę na „porowatość” obrazu, który zdaje się zbliżać do granicy widzialności, znikać w mroku, oraz na ponownie obecne w kinie Serry upodobanie do martwego czasu, w tym wypadku – oczekiwania na narodziny Boga. W głównych rolach obok znanych z Honoru rycerza Lluísa Carbó i Lluísa Serrata wystąpili ojciec tego ostatniego, Lluís Serrat Batlle, producentka Montse Triola (Maria) i kanadyjski krytyk filmowy Mark Peranson (Józef), który będąc na planie, nakręcił dokument o realizacji tego filmu. 

Agnieszka Szeffel

nagrody

FF Entrevues 2008 – Grand Prix; Nagrody Gaudí 2009 – najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepszy film kataloński; FF w Splicie 2008 – Grand Prix

Albert Serra

Urodzony w Banyoles w 1975 roku kataloński reżyser i producent. Studiował filologię hiszpańską i komparatystykę na Uniwersytecie Barcelońskim. Jego drugi film Honor rycerza – luźna adaptacja historii o Don Kichocie – prezentowany był w sekcji Piętnastka Reżyserów w Cannes w 2006 roku. Śpiew ptaków w 2008 znalazł się w programie Inne Spojrzenie, sekcji MFF w Cannes, a także został uznany za najlepszy kataloński film roku. Najnowszy Liberté otrzymał w tej sekcji Specjalną Nagrodę Jury.

Wybrana filmografia

2003 Crespiá

2006 Honor rycerza / Honor de cavallería / Honor of the Knights

2008 Śpiew ptaków / El cant dels ocells / Birdsong

2010 Imiona Chrystusa / Els noms de Crist / The Names of Christ

2013 Historia mojej śmierci / Història de la meva mort / The Story of My Death

2016 Śmierć Ludwika XIV / La mort de Louis XIV / The Death of Louis XIV

2018 Roi Soleil

2019 Liberté

Twórcy

reżyseria Albert Serra
scenariusz Albert Serra
zdjęcia Jimmy Gimferrer, Neus Ollé
montaż Àngel Martín, Albert Serra
obsada Lluís Carbó, Lluís Serrat Batlle, Lluís Serrat, Montse Triola, Mark Peranson, Victòria Aragonés
producent Montse Triola
produkcja Andergraun Films, Eddie Saeta S.A., Televisió de Catalunya (TV3), Capricci Films
właściciel praw Andergraun Films
język kataloński, hebrajski