English

Honor rycerza

Albert Serra
Honour of the Knights / Honor de cavalleria
Hiszpania 2006 / 104’
Czekając na Sancho

Scenariusz drugiego po Crespii filmu Serry został zainspirowany klasyczną powieścią Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy Miguela de Cervantesa. Dzięki temu, że w Honorze rycerza pojawili się dobrze znani Don Kichote i Sancho Pansa, mogłem skupić się na atmosferze i detalach, co bardziej mnie pociąga niż fabuła czy charakterystyka postaci – tłumaczył reżyser. Wszyscy znamy perypetie, w jakich uczestniczą bohaterowie, Serra pokazuje ich więc w martwym czasie, kiedy prowadzą niespieszne rozmowy, kąpią się w jeziorze czy śpią pod gołym niebem. To po prostu dwóch mężczyzn – przywiązanych do siebie, a jednocześnie osobnych. W roli słynnego duetu wystąpili odkryci przez reżysera naturszczycy – dojrzały, ekspresyjny Lluís Carbó i dziś już ikoniczny dla kina Serry, milczący Lluís Serrat. Serra podkreśla kontrast między nimi, pokazując sylwetki bohaterów na tle krajobrazu, często z dołu na tle nieba, albo spoczywające w wysokiej trawie. Absurd wskrzeszania czasu historycznego za pomocą środków filmowych został tu zastąpiony budowaniem przestrzeni, w której literackie pierwowzory istnieją dzięki swojej fizyczności.    

 

Agnieszka Szeffel

nagrody

Viennale 2006 – Nagroda FIPRESCI; FF w Torino 2006 – najlepszy scenariusz – Specjalne Wyróżnienie, Nagroda Miasta Turynu, Specjalna Nagroda Jury dla aktorów; FF Entrevues 2006 – Grand Prix; Barcelońskie Nagrody Filmowe 2006 – najlepszy reżyser, najlepszy film kataloński; FF w Splicie 2007 – Nagroda Specjalna

Albert Serra

Urodzony w Banyoles w 1975 roku kataloński reżyser i producent. Studiował filologię hiszpańską i komparatystykę na Uniwersytecie Barcelońskim. Jego drugi film Honor rycerza – luźna adaptacja historii o Don Kichocie – prezentowany był w sekcji Piętnastka Reżyserów w Cannes w 2006 roku. Śpiew ptaków w 2008 znalazł się w programie Inne Spojrzenie, sekcji MFF w Cannes, a także został uznany za najlepszy kataloński film roku. Najnowszy Liberté otrzymał w tej sekcji Specjalną Nagrodę Jury.

Wybrana filmografia

2003 Crespiá

2006 Honor rycerza / Honor de cavallería / Honor of the Knights

2008 Śpiew ptaków / El cant dels ocells / Birdsong

2010 Imiona Chrystusa / Els noms de Crist / The Names of Christ

2013 Historia mojej śmierci / Història de la meva mort / The Story of My Death

2016 Śmierć Ludwika XIV / La mort de Louis XIV / The Death of Louis XIV

2018 Roi Soleil

2019 Liberté

Twórcy

reżyseria Albert Serra
scenariusz Albert Serra
zdjęcia Christophe Farnarier, Eduard Grau
montaż Àngel Martín
muzyka Ferran Font
obsada Lluís Carbó, Lluís Serrat, Jaume Badia
producent Montse Triola, Albert Serra
produkcja Andergraun Films, Eddie Saeta S.A., Notro Films
właściciel praw Andergraun Films
język kataloński