English
zaloguj / zarejestruj

Flesh Out

Michela Occhipinti
Włochy 2019 / 94’
Dirty God Księżyc dla mojego ojca

Wyobraź sobie, że budzisz się pewnego dnia i dowiadujesz, że znaleziono ci męża, ślub jest za trzy miesiące i w tym czasie musisz znacznie przytyć. Ten opresyjny zwyczaj zwany gavage istnieje w Mauretanii i polega na tuczeniu kobiet jak gęsi na foie gras. Główna bohaterka Flesh Out Verida poddaje się mu dziesięć (!) razy dziennie. Ukazana jest w kontraście do bardziej liberalnie wychowywanych koleżanek, ale też na ceremonii wengali: solidarnego pasienia się panien. Z jednej strony ma dreg dreg, czyli tabletki przyspieszające tycie, z drugiej zaś bierze udział w el leila, uroczystości wciskania w narzeczoną całego jagnięcia i 16 litrów mleka. Film nie skupia się na cielesności, tylko na obrazach otoczenia: fałdy tkanin na targu przypominają otłuszczoną skórę, a nad jedzeniem unoszą się muchy. Dokumentalny wymiar tej historii robi ogromne wrażenie, a przedmiotowy stosunek do kobiecego ciała przypomina problemy mieszkanek Zachodu czy restrykcyjnie odchudzanych modelek. Debiutująca w fabule Michela Occhipinti opowiada poruszającą historię, wzywając kobiety, by czym prędzej odzyskały same siebie.

Adriana Prodeus

Michela Occhipinti

Zaczynała od produkcji Viva la Pepa! (Give Us Back the Constitution) o kryzysie w Argentynie i Sei Uno Nero o radiu w Malawi. Jej dokumentalny debiut otrzymał wiele nagród, m.in. na festiwalu Camerimage. Listy z pustyni to niezwykła opowieść o listonoszu, który dostarcza przesyłki ludziom oddzielonym kilometrami piasku od cywilizacji. Tym poetyckim dziełem slow cinema Occhipinti zabrała głos w dyskusji o technologii, która przyspieszając bieg spraw, tak naprawdę skraca nam życie.

Filmografia

2010 Listy z pustyni / Lettere dal Deserto (Elogio della Lentezza) / Letters from the Desert / Eulogy to Slowness (doc.)

2019 Flesh Out

Twórcy

reżyseria Michela Occhipinti
scenariusz Michela Occhipinti, Simona Coppini
zdjęcia Daria D’Antonio
montaż Cristiano Travaglioli
muzyka Alex Braga
obsada Verida Beitta Ahmed Deiche, Amal Saad Bouh Oumar, Sidi Mohamed Chinhaly
producent Antoine de Clermont-Tonnerre, Marta Donzelli, Gregorio Paonessa
produkcja Films Boutique, Vivo Film
właściciel praw Films Boutique
język arabski
barwa kolor