English

Angelo

Markus Schleinzer
Austria, Luksemburg 2018 / 111’
Boska miłość

Czarny Apollo zastępuje czarną Wenus. Nowy film Markusa Schleinzera (głośny Michael, 11. NH) rekonstruuje stan umysłu światłych XVIII-wiecznych Europejczyków wierzących w naukę, sztukę i postęp. Tyle że ta ślepa wiara pozwala im przymknąć oko na handel ludźmi, okrutne freak show czy rasizm. Główny bohater, czarnoskóry Angelo, trafia do białych arystokratów, którzy chcą z niego „zrobić człowieka”. Uczy się więc deklamować po francusku, nosić elegancki strój i grać na flecie, w czym osiąga maestrię. Jednak szybko chłopak przekracza granice tolerancji pań i panów z elity. Zostaje zdjęty ze sceny. Dojrzewa samotnie, próbując zrozumieć swój los, uczoną debatą zamierza zmienić poglądy możnych. Syn Afryki i mąż Europy wkrótce znajduje bliskich sobie, próbuje żyć na własnych zasadach. Wspaniale zainscenizowany film, pokazywany na festiwalach w San Sebastián i Toronto, prezentuje dwór jako teatr, a biegłość w graniu swojej roli jako przerażający mechanizm przetrwania. To świat, który mumifikuje i zamyka inność w muzealnej gablocie. Ratunkiem jest tylko pożar.

Adriana Prodeus

nagrody

Austriackie Nagrody Filmowe 2019 – najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia

Markus Schleinzer

Urodzony w 1971 roku w Wiedniu austriacki aktor i ceniony reżyser castingu, który pracował przy filmach Michaela Hanekego, Ulricha Seidla, Michaela Glawoggera, Pipilotti Rist czy Jessiki Hausner. Angelo, w którym kilku aktorów przekonująco wciela się w głównego bohatera, startował w konkursie MFF w San Sebastián i był prezentowany na festiwalu w Toronto. Wcześniejszy, głośny Michael o pedofilu przetrzymującym chłopca w piwnicy brał udział w konkursie głównym w Cannes, a także wygrał Viennale.

Filmografia

2011 Michael

2018 Angelo

Twórcy

reżyseria Markus Schleinzer
scenariusz Markus Schleinzer, Alexander Brom
zdjęcia Gerald Kerkletz
montaż Pia Dumont
obsada Makita Samba, Alba Rohrwacher, Larisa Faber, Kenny Nzogang, Lukas Miko, Michael Rotschopf, Gerti Drassl, Jean-Baptiste Tiémélé, Nancy Mensah-Offei, Marisa Growaldt
producent Alexander Dumreicher-Ivanceanu, Alexander Glehr, Bady Minck, Franz Novotny, Markus Schleinzer
produkcja A Novotny & Novotny Filmproduktion GmbH, Amour Fou Luxembourg
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski, niemiecki