English

Wojna polsko-ruska

Xawery Żuławski
Snow White and Russian Red
Polska 2009 / 108’
Opętanie Mowa ptaków

Znaszli ten kraj? To Polska, tyle że widziana „po kwasie”. Spuchnięty księżyc wznosi się nad wiaduktem, dach podrzędnej restauracji zdobi monstrualna atrapa hamburgera. Pośród bloków z wielkiej płyty trwa osiedlowy festyn, którego główną atrakcją jest koncert discopolowego zespołu wykonującego głupie szlagiery o seksistowskim zabarwieniu. W tym świecie żyje Andrzej Robakowski, pseudonim „Silny”: cham, furiat i ćpun, czyli zwykły dres. Właśnie rzuciła go dziewczyna, więc błąka się po okolicy i przeżywa różne przygody, a raczej ich żałosne, groteskowe namiastki. Film Xawerego Żuławskiego został zrealizowany w oparciu o głośny debiut Doroty Masłowskiej. Podobnie jak literacki pierwowzór jest on satyrą na współczesną Polskę, która na ekranie jawi się jako kraina tandety, chamstwa i głupoty, w tym samym stopniu odstręczająca, co dziwnie fascynująca.

Piotr Mirski

nagrody

FF w Gdyni 2009 – najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk, Srebrny Lew; Polskie Nagrody Filmowe 2010 – najlepszy aktor

Xawery Żuławski

Urodzony w 1971 roku reżyser i scenarzysta. Jego Chaos (2006) otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2009 roku zrealizował głośną Wojnę polsko-ruską (Srebrne Lwy na FF w Gdyni) na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Wykładowca AMA Film Academy w Krakowie. Jest synem reżysera Andrzeja Żuławskiego i aktorki Małgorzaty Braunek.

Filmografia

2006 Chaos 

2009 Wojna polsko-ruska / Polish-Russian War

2019 Mowa ptaków / Bird Talk

Twórcy

reżyseria Xawery Żuławski
scenariusz Xawery Żuławski, based on a novel by Dorota Masłowska
zdjęcia Marian Prokop
montaż Krzysztof Raczyński
muzyka Jan Komar, Filip Kuncewicz, Jarosław Karczmarczyk
obsada Borys Szyc, Roma Gąsiorowska, Maria Strzelecka, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Czerwińska
producent Jacek Samojłowicz, Andrzej Szajna
produkcja Film Media SA, Twilight Films
właściciel praw Film Media
język polski