English

Drzewo

André Gil Mata
The Tree / A Árvore / Drvo
Portugalia, Bośnia i Hercegowina 2018 / 104’
Darmozjad Jak Fernando Pessoa uratował Portugalię

Uważam, że jedyną kategorią będącą w stanie wykreować prawdziwą myśl jest czas – powtarza Portugalczyk André Gil Mata, absolwent Film.Factory Béli Tarra, najlepszy reżyser zeszłorocznego IndieLisboa. W Drzewie twórca oddaje głos milczącemu (co nie znaczy, że cichemu) kinu, burząc długimi ujęciami i jednostajnymi jazdami kamery wrażenie linearności czasu. W pogrążonym w mroku i wojnie Sarajewie spotyka się dwóch bohaterów – szukający matki chłopiec i mężczyzna codziennie przed świtem wyruszający z butelkami po wodę dla całej kamienicy. Zagadką pozostaje jednak geneza tego spotkania – czy nie mamy tu raczej do czynienia z jedną osobą, która istnieje w dwóch wymiarach? Kino zawsze dotyczyło gestów – mówi Gil Mata, więc zwykłe czynności przyjmują w Drzewie abstrakcyjną, „ponadczasową” formę, samotność zaś znajduje w nim wymiar najbardziej podstawowy, najgłębszy. Bo jak pisał Alberto Caeiro, nie za odchodzącym w dal okrętem, lecz za samymi sobą odczuwamy największą tęsknotę.    

Agnieszka Szeffel

nagrody

MFF IndieLisboa 2018 – najlepszy reżyser; Lima Indepiendente, Peru 2018 – najlepszy film fabularny; Nagrody CinEuphoria 2019 – najlepszy reżyser, najlepszy montaż, najlepsze zdjęcia, Top Ten of the Year

André Gil Mata

Urodzony w 1978 roku w S. João da Madeira portugalski reżyser, kurator Festival de Cinema Luso Brasileiro de Santa Maria da Feira (2001-2008), założyciel niezależnego fotograficzno-filmowego LabStudio Átomo47 i firmy producenckiej Bando à Parte. Studiował matematykę, reżyserii uczył się w Lizbońskiej Szkole Teatru i Filmu oraz w Film.Factory Béli Tarra w Sarajewie. W 2010 roku wziął udział w Berlinale Talent Campus. Jego krótkie metraże były nagradzane na międzynarodowych festiwalach, pełnometrażowy dokument Cativeiro (2012), nagrodzony na Doclisboa 2012, otrzymał też DocAlliance Award 2013. Kolejny, nakręcony w Sarajewie pełny metraż Como Me Apaixonei por Eva Ras (2016) miał premierę na FidMarseille, gdzie otrzymał specjalne wyróżnienie jury. Drzewo (2018) zostało premierowo pokazane w sekcji Forum na Berlinale w 2018 roku.

Filmografia

2009 Arca D'Água / Water Ark (short)

2010 Casa / House (short)

2012 Cativeiro / Captivity (doc.)

2013 O Coveiro / The Gravedigger (short)

2016 Kako sam se zaljubio u Evu Ras / Como Me Apaixonei por Eva Ras / How I Fell in Love with Eva Ras

2017 In a Snow Globe (short)

2018 Drzewo / Drvo / A Árvore / The Tree

Twórcy

reżyseria André Gil Mata
scenariusz André Gil Mata
zdjęcia João Ribeiro
montaż Tomás Baltazar
dźwięk António Figueiredo (Copi)
obsada Petar Fradelic, Filip Zivanovic, Sanja Vrzic, Arna
producent Joana Ferreira, Isabel Machado
produkcja C.R.I.M.
właściciel praw C.R.I.M.
język bośniacki
barwa kolor