English

Darmozjad

Kiro Russo
Dark Skull / Viejo calavera
Boliwia, Katar 2016 / 80’
Autoportret: sfinks w 47 KM Drzewo

Typ spod ciemnej gwiazdy. Pijak, próżniak, ćpun. Złodziej czający się w ciemnych zaułkach. Jeden z tych, którzy budzą albo strach, albo odrazę. Reżyser Kiro Russo podejmuje duże ryzyko, czyniąc taką postać – nietroszczącą się o współczucie widza – głównym bohaterem swojego filmu. Elder, tytułowy darmozjad, nie dba o to, dokąd rzuci go życie. Kiedy więc nagle umiera jego ojciec, z zawodu górnik, chłopak pod presją rodziny zaczyna pracę w kopalni. Ale głęboko pod ziemią, w ciemnych sztolniach, tli się bunt. Widmo zamknięcia zakładu staje się dla sfrustrowanych mężczyzn okazją, by zawalczyć o swoje. Czy za sprawą protestu Elder po raz pierwszy poczuje się częścią wspólnoty, czegoś ważnego? Nagrodzony w Locarno debiut to duszny obraz lawirowania przez życie, wolności, która oferuje tylko drogę w dół. Część zdjęć nakręcono w kopalni w mieście Huanuni, dzięki czemu film osacza widza przygniatającą atmosferą. Ostre światła czołówek wydobywają z ciemności brudne twarze, rozmowy nikną w hurkocie maszyn, a w jednym z ciasnych korytarzy próbuje się zaszyć Elder. Upić się i uciec przed sobą i światem.

Mariusz Mikliński

nagrody

MFF w Locarno 2016 – Specjalne Wyróżnienie; MFF w Rio de Janeiro 2016 – najlepszy film latynoamerykański, Nagroda FIPRESCI; MFF IndieLisboa 2017 – Wielka Nagroda Miasta Lizbony; BAFICI 2017 – najlepszy reżyser, Specjalne Wyróżnienie

Kiro Russo

Urodzony w 1984 roku w La Paz boliwijski reżyser i producent. Ukończył szkołę filmową w Buenos Aires. Jego dokumentalny krótki metraż Juku miał premierę światową na Sundance, a na festiwalu kina niezależnego IndieLisboa otrzymał nagrodę główną. Jego pełnometrażowy debiut Darmozjad zdobył wyróżnienie na MFF w Locarno w 2016 roku i był prezentowany na wielu innych festiwalach.

Wybrana filmografia

2010 Enterprisse (short)

2011 Juku (short)

2015 Nueva vida (short)

Twórcy

reżyseria Kiro Russo
scenariusz Kiro Russo, Gilmar Gonzales
zdjęcia Pablo Paniagua
montaż Kiro Russo, Pablo Paniagua
obsada Julio Cesar Ticoa, Narciso Choquecallata, Anastasia Daza López, Rolando Patzi
producent Kiro Russo, Gilmar Gonzales, Pablo Paniagua, Edwin Yucra
produkcja Socavón Cine, S.T.M.M.D.H
właściciel praw Socavón Cine
język hiszpański
barwa kolor