English

Lapü

César Alejandro Jaimes, Juan Pablo Polanco
Kolumbia 2019 / 75’
Krzew jałowca Nóż na skórze

Doris, młoda kobieta z plemienia Wayuu w Kolumbii, widuje w snach zmarłą kuzynkę. Duch żali się, że nie może zaznać spokoju po swojej tragicznej śmierci i równie tragicznym, zakończonym pospiesznym pochówkiem życiu. Prosi o drugi pogrzeb. Doris, by zapewnić spokój jej duszy, musi ekshumować ciało, odprawić szamański rytuał z plemienną starszyzną i dopiero potem pogrzebać je na nowo. Dziewczyna postanawia podjąć się tego wyzwania i rusza przez pustynię do miejsca, gdzie znajduje się grób kuzynki. Po drodze równie często co żywych spotyka zmarłych. Obrazy i odgłosy z zaświatów, które widzi i słyszy bohaterka, są sugerowane przez szepty i krzyki, oślepiające światło i gęstą ciemność, puste przestrzenie i niedokończone dialogi. Lapü jest niepokojącym, zmysłowym zapisem jednego z najdziwniejszych rytuałów kolumbijskich Indian. Ekshumacją zmarłych i ich drugim pogrzebem według tradycji zajmują się kobiety. To dla nich moment wejścia w dorosłość, która nie jest definiowana przez cezurę fizjologiczną jak menstruacja czy poród, lecz przez nabycie umiejętności duchowych: widzenia innych form życia i pozbycia się lęku przed śmiercią. 

Ewa Szabłowska

nagrody

FF Global Cinema w Bostonie 2019 – najlepsze zdjęcia, najlepszy reżyser; FF DOKer w Moskwie 2019 – Nagroda Jury

Juan Pablo Polanco

Urodzony w 1994 roku kolumbijski artysta wizualny i dokumentalista. Po studiach w Bogocie uczył się w szkole filmowej w Madrycie. Jest współzałożycielem Los Niños Films i autorem krótkich metraży. Lapü to jego pełnometrażowy debiut.

Filmografia

2017 Portete (co-dir., short)

2018 A la Deriva (short)

2019 Lapü

César Alejandro Jaimes

Urodzony w 1993 roku, pochodzi z Bogoty, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni fotografii eksperymentalnej i analogowej. Następnie kontynuował edukację filmową w Unitec Film School. Jest współzałożycielem grupy Los Niños Films, gdzie pracuje jako operator, reżyser i producent.

Filmografia

2016 La venda (short)

2017 Portete (co-dir., short)

2019 Lapü

Twórcy

reżyseria César Alejandro Jaimes, Juan Pablo Polanco
scenariusz César Alejandro Jaimes, Juan Pablo Polanco
zdjęcia Angello Faccini
montaż César Alejandro Jaimes, Juan Pablo Polanco
muzyka Yesid Vasquez
obsada Carmen González Jusayú, Doris González Jusayú
producent Julián Quintero
produkcja Los Niños Films
właściciel praw Syndicado Film Sales
język hiszpański, wayuunaiki
barwa kolor