English

Ziemia

Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
The Earth / Terra
Portugalia 2018 / 60’
Wycieczka Złota owca i święta góra

Jeden z trzech filmów tworzącego w Portugalii duetu artystów wizualnych, które prezentujemy w tym roku na Nowych Horyzontach. Od lat związani z regionem Alentejo autorzy głównymi bohaterami Ziemi uczynili położone nad jeziorem w okolicy Mértoli dwa kopce do wypalania węgla drzewnego. Nie jest to jednak klasyczny dokument o „pięknej pracy”, rzemiośle, które odchodzi w zapomnienie. Obecna tu obserwacja świata materialnego to nie tyle pretekst do opowieści o ludziach i historii tych miejsc, ile sposób budowania spektakularnej w swoim minimalizmie formy. Doświadczenie kina leży poza słowami – przekonują reżyserzy, więc w ich filmie dotykamy natury alchemicznego procesu pełnego tajemniczych gestów. Chcieliśmy sprowokować widzów do poczucia tego, co sami czuliśmy w kontakcie z podstawowymi elementami świata, który nas otacza: wodą, ogniem, powietrzem, ziemią, przestrzenią. Powstał film jak kadzidło, owiany dymem, który oczyszcza i upiększa. Film dostrojony swoim tempem do rytmu tego konkretnego miejsca na Ziemi, który poruszy i doda wam sił, skądkolwiek przyszliście. 

Agnieszka Szeffel

nagrody

FF DocLisboa 2018 – najlepszy film

Hiroatsu Suzuki

Filmowiec-samouk i artysta wizualny. Od najmłodszych lat czas spędzał w muzeach i klubach filmowych w Kioto, oglądając klasyczne filmy japońskie i zagraniczne. Po kilku doświadczeniach w obszarze kina niezależnego przeniósł się na Okinawę, gdzie uwieczniał na fotografiach wiejskie tereny. Następnie wyruszył do Europy, by doskonalić swój talent w dziedzinie fotografii i poznawać europejskie kino. Po obejrzeniu kilku portugalskich filmów dotarł do Portugalii. Spotkał tam Rossanę Torres i zaczął kręcić filmy w okolicach Mértoli w regionie Alentejo. 

Filmografia

2009 Zielony pas / Cordão Verde / Green Belt (short, co-dir.)

2012 Smak crème brûlée / O Sabor do Leite Creme / The Taste of Crème Brûlée (co-dir.)

2018 Ziemia / Terra / The Earth (co-dir.)

Rossana Torres

Urodziła się poza Portugalią, z której rodzice wyemigrowali z powodów politycznych. Będąc jeszcze dzieckiem, przeniosła się do kraju i zamieszkała w rodzinnej wiosce z dziadkami. Po rewolucji goździków w 1974 roku dołączyła do rodziców w Lizbonie, skończyła tam studia w dziedzinie sztuk pięknych i kinematografii. Przez kilka lat pracowała jako montażystka. Od 25 lat mieszka w Mértoli w regionie Alentejo, prowadzi wartsztaty dla dzieci i młodzieży z fotografii i wideo. Założyła Entre Imagem, filmę producencką, która prowadzi też działalność kulturalną i edukacyjną. 

Filmografia

2009 Zielony pas / Cordão Verde / Green Belt (short, co-dir.)

2012 Smak crème brûlée / O Sabor do Leite Creme / The Taste of Crème Brûlée (co-dir.)

2018 Ziemia / Terra / The Earth (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
scenariusz Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
zdjęcia Hiroatsu Suzuki
montaż Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
dźwięk Rossana Torres
producent Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
produkcja Entre Imagem, Optec Filmes
właściciel praw Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres
język portugalski